Про невідкладні заходи в умовах карантину

Поширення пандемії у світовому масштабі та ситуація в Україні потребують оперативних та виважених дій від посадовців різного рівня та усіх громадян. Отже, зараз докладно дізнаємося про головну оперативну інформацію, яка стосується нашого життя в нових умовах загальнодержавного карантину.

Усе почалося із введення в дію постанови КМУ від 11 березня 2020 р. № 211, яка створила великий суспільний резонанс і буквально через кілька днів зазнала ще більш радикальних та суттєвих змін. Так, постановою Кабміну від 16 березня 2020 р. № 215 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відповідно до статті 29 Закону “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. з 12 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. на усій території України запроваджено карантин.

Водночас встановлено 6 заборон і обмежень на території країни. Заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами до 3 квітня 2020 р.; з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування (до цього дозволялося участь у заходах 200 осіб).

Наступне обмеження запроваджено з 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р., йдеться про роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту. Обмеження торкнулося з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями). Інша заборона стосується перевезення понад 10 пасажирів одночасно в одному транспортному засобі у міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху; аналогічно заборонено перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі.

Скасовано заїзд на територію автостанцій автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні, та реалізацію власниками автостанцій квитків автомобільним перевізникам, які виконують такі перевезення.

Окремий «сюрприз» запровадили для міст-мегаполісів: з 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. скасували перевезення пасажирів метрополітенами Києва, Харкова, Дніпра. Припиняється з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому). Дозволяється здійснення “Українською залізницею” окремих пасажирських рейсів у внутрішньому залізничному сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному окремому випадку за погодженням з Міністерством інфраструктури та Міністерством охорони здоров’я, а також окремих пасажирських рейсів у міжнародному залізничному сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному окремому випадку за погодженням з Мінінфраструктури, МЗС та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Кому доручено організувати і контролювати виконання усіх цих нововведень? Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, обласним, Київській міській державним адміністраціям разом з органами місцевого самоврядування слід забезпечити організацію виконання та контроль за дотриманням на відповідній території вимог цієї постанови, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів. Міністерству внутрішніх справ, Нацполіції слід вжити заходів, спрямованих на виконання цієї постанови.

Далі зміни торкнулися медичної сфери. Міністерству охорони здоров’я доручено забезпечити: тимчасове припинення проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних; максимальну готовність та перепрофілювання медичних закладів для прийому та лікування інфікованих хворих у тяжких станах. Також рекомендовано центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям (тобто усім роботодавцям) забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості — також роботи в режимі реального часу через Інтернет.”

Цікаво, як виконують цю постанову Кабміну на місцях? Прикладом того, як місцеві ради запроваджують свої, не менш жорсткі обмеження, є м. Костянтинівка.

Про карантинні справи у Костянтинівці

«Заборонити проведения релігійних, соціальних, інших масових заходів, у яких бере участь понад 10 осіб. Рекомендувати роботодавцям організувати дистанційну роботу для працівників старше 55 років та осіб, які мають хронічні захворювання. Створити мобільні робочі групи для моніторингу виконання рішення комісії. В особливому режимі, за окремим протоколом, працюють: банки; поштові відділення; АЗС; магазини ритуальних послуг; СТО; страхові компанії». Це не нарис із фантастичного оповідання пост-апокаліпсису, а цілком реальна цитата з протоколу № 4 засідання постійної міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 16 березня 2020 року м. Костянтинівка (документ оприлюднено на офіційному сайті міськради). А ще у місті на час карантину (з 00 годин 17 березня) вирішено призупинити діяльність наступних об’єктів: закладів громадського харчування (дозволити лише он-лайн доставку продуктів харчування); суб’єктів господарювання усіх форм власності у сфері торгівлі та побутового обслуговування населення (перукарні, салони краси, ювелірні майстерні, майстерні взуття, ательє тощо), ринків міста, торгівельних рядів, торгівельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, кінотеатрів, спортивних закладів усіх форм власності, окрім он-лайн послуг, та закладів, що здійснюють торгівлю продуктами харчування, засобами гігієни та виробами медичного призначення.

Введено в дію Рішення РНБО…

Указом Президента України від 13 березня 2020 року № 87 введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року (https://www.president.gov.ua/documents/872020-32741) «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Що є вагомою причиною запровадження невідкладних заходів загальнодержавного масштабу? Що вирішила Рада нацбезпеки України ? Які тимчасові обмеження чекатимуть кожного?

Розглянувши інформацію про епідемічну ситуацію поширення територією України та країн світу гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Рада національної безпеки і оборони України відзначає, що за висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я розповсюдження COVID-19 у країнах світу набуло статусу пандемії. За рішенням РНБО, епідемічна ситуація в Україні набула надзвичайно загрозливого характеру.

З метою запобігання негативному розвитку епідемічної ситуації та забезпечення додержання статті 49 Конституції (йдеться про право на охорону здоров’я, медичну допомогу) Рада нацбезпеки прийняла відповідне рішення, яке стосується тимчасового обмеження свободи пересування і не тільки. Так, Кабінету Міністрів України доручено вжити заходів щодо закриття з 0 год. 00 хв 17 березня 2020 року протягом наступних двох тижнів пунктів пропуску через державний кордон України для здійснення регулярного пасажирського сполучення. Також припинено з 0 год. 00 хв 16 березня 2020 року протягом наступних двох тижнів в’їзд на територію нашої держави іноземців та осіб без громадянства, за винятком осіб, які мають право на постійне або тимчасове проживання на території України, та за окремими рішеннями Міністерства закордонних справ України акредитованих працівників дипломатичних представництв, консульських установ, представництв міжнародних організацій тощо. Серед інших загальнодержавних заходів передбачено комплектування тест-системами для виявлення COVID-19 пунктів пропуску через державний кордон України та контрольних пунктів в’їзду- виїзду з тимчасово окупованих територій у Донецькій і Луганській областях та Автономної Республіки Крим. А ще — невідкладне фінансування виготовлення Інститутом молекулярної біології і генетики Національної академії наук України не менш ніж 200 тисяч тестів для ПЛР-діагностики COVID-19.

Рішенням РНБО (серед іншого) передбачено переведення урядового антикризового штабу з протидії поширенню в Україні коронавірусу на цілодобовий режим роботи. (Гаряча лінія МОЗ працює у тестовому режимі 0 800 505 201). Найближчим часом має відбутися затвердження порядку тимчасової самоізоляції осіб, які мають підозру на захворювання на COVID-19.

Про Координаційну раду з протидії поширенню COVID-19

Указ Президента України із такою назвою №88/2020 від 16 березня 2020 року набув чинності та оприлюднений (https://www.president.gov.ua/documents/882020-32745). Основним завданням утвореної Координаційної ради як консультативно-дорадчого органу при Президентові України є моніторинг ситуації та напрацювання пропозицій щодо здійснення ефективних заходів, спрямованих на протидію поширенню COVID-19 в Україні. Координаційна рада має право: одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій інформацію, документи та матеріали; запрошувати на засідання та заслуховувати інформацію посадових осіб представників міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, керівників державних підприємств, установ та організацій з питань, що належать до її компетенції.

І ще одна новина: набув чинності терміново підготовлений парламентом не менш жорсткий Закон про запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби. Втім, для уникнення зайвих стресів серед читачів, особливо старшого віку, поки що на цьому зробимо паузу.