Як сільский голова свою куму та родичку на “референдум” вмовляв

2 жовтня Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області під головуванням судді О.Леміщенко провів засідання по справах по статті “Злочини проти основ національної безпеки України, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”. Згідно яких мешканцям села Олександро-Калинове — контролеру абонентської служби в Часовоярському РПУ КП «Вода Донбасу» О.Лавровой та непрацюючей І.Едигер (обидві громадянки України, мають середню освіту, заміжні, неповнолітніх дітей на утриманні не мають, раніше не судимі) було призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі, із звільненням від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік.

Суд встановив, що вони у травні 2014 року, під час перебування бойовиків самопроголошеної «Донецької народної республіки» у с. Олександро-Калинове, брали активну участь у проведенні незаконного референдуму щодо створення на території Донецької області так званої самостійної суверенної держави — «ДНР». О.Лаврова працювала головою дільничної виробничої комісії, І.Едигер — секретарем.

Разом з іншими членами так званої дільничної виборчої комісії, відносно яких проводиться досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні, вони взяли участь у проведенні 11 травня 2014 року у приміщенні будинку культури с. Олександро-Калинове незаконного опитування мешканців села з приводу визнання незаконного утворення та подальшого самостійного існування так званої «ДНР», з наступним складанням завідомо неправдивих документів про результати підрахунку нібито їх волевиявлення про зміну меж території України, отримали та здійснили доставку бюлетенів на дільницю, а також організували подальший підрахунок голосів та передачу бюлетенів невстановленим представниками терористичної організації «ДНР».

Вони пояснили суду, що на початку травня 2014 року до них звернувся голова сільради і запропонував взяти участь у проведенні «референдуму». Спочатку вони відмовились, але він почав їх вмовляти, а вони почувалися зобов`язаними йому, бо він одній допоміг влаштуватись на роботу та виділив приміщення у сільраді під кабінет та був її кумом, а іншій родичем, тому після певних вмовлянь погодились. Вони на той час думали, що йдеться про вирішення питання економічної автономії Донецької області, а не про відділення від України.

10 травня невідомі особи привезли бюлетені, вигляд яких, а також вся організація цього «референдуму» видалися підозрілими — не виділили окремого сейфу, ніхто не облаштовував кабінки для голосування, члени комісії не складали ніяких протоколів. Бюлетені видавали без якогось списку, люди самі себе дописували на аркуші. Кабінок також не було, позначки у бюлетенях люди ставили просто на підвіконнях та кидали ці бюлетені в урну. Близько 11-ї години дня їм сказали закінчувати все це, порахувати бюлетені та привезти їх у м. Костянтинівка, що вони і зробили. Бюлетені у них забрала раніше незнайома дівчина, яка вийшла з житлового будинку в районі Індустріального технікуму в м.Костянтинівці. Будь-яких протоколів за результатами цього «референдуму» ніким не складалось і не підписувалось. В теперішній час вони усвідомили помилковість своїх дій, щиро розкаялись.

Обвинувачені свою вину у вчиненні кримінального правопорушення визнали повністю.

За матеріалами Реєстру судових рішень.