ФРОНТОВИКИ, ВЕТЕРАНИ, РЕСТАВРАТОРИ, або «Жити не по брехні» - III

Початок: частина I, частина II

Під час церемонії складання присяги військовими Президентського полку та 101 окремої бригади Генштабу Збройних Сил України Президент Петро Порошенко заявив 9 Травня: "Ми, українці, є повноправними учасниками перемоги над нацизмом… Свято це є і буде, але ми більше не станемо відзначати його за московським сценарієм". Наша влада сказала саме те, що потребує суспільство. Фактично, 9 Травня ми маємо два зовсім різні свята. В Росії помпезно святкується зовсім не те,що ми, українці відмічаємо у своїй хаті.

Нагадаю один психологічний феномен. При вивченні іноземної мови вас попереджають: «Пригадування не є автоматичним відтворенням того, що завчалося колись. Пригадування є новий запис. І він може відрізнятися від початкового варіанту».

Люди старшого покоління згадають навіть не ветеранів, статус ветерана у 1985 році дали всім, незалежно від участі у бойових діях, ветеранський статус получали навіть власовці, які воювали на боці гітлерівців.  Люди старшого покоління згадають фронтовиків, реальних учасників тієї страшної війни. Фронтовики ніколи не випромінювали радості цього дня, вони не танцювали і не сміялися - вони тихо згадували про жах, страх, біль, смерть, вони згадували те, про що краще було мовчати. Вони не любили говорити про війну, а коли їх настійливо умовляли, то багато про що не розповідали, фронтовики ретельно вибирали моменти і слова. Я пам'ятаю, як ветерани мовчки пили горілку, закусуючи цибулею, салом, шматком чорного хліба, занурившись у важкі спогади, поки молодь, що не мала і уявлення про війну, веселилася. У них було дуже скромне, непоказне 9 Травня.

Російське 9 Травня вражає цинізмом, відсутністю смаку та загальною штучністю того, що відбувається. Владна пропагандистська машина малює нову реальність. Ніби пригадує щось, а насправді записує у мізки людей нову міфологію.

Час фронтовиків закінчився. Наступила епоха реставраторів. Реставратори хочуть наробити «героїв», а вдаються лише клоуни.

Дійсно, з‘явилося багато ряжених. Це перша ганьба російського 9 Травня.  Путінська вакханалія «побєдобіснування»  природним чином підігріла потребу у фейкових "ветеранах", які в нинішній Росії вже перетворилися на святкових персонажів, таких самих атрибутів свята, як новорічний Дід Мороз зі своєю Снігуронькою. Зрозуміло, що це не самодіяльність цих покидьків, а спланована акція влади. Очевидно є розпорядження організувати певну акторську масовку "героїв-ветеранів". Елементарний підрахунок показує, що наймолодший фронтовик зараз - це людина у віці від 85  років і старше. У Росії всього біля 200 тисяч чоловіків мають зараз такий вік. При цьому багато, хто з них не воював на фронті або навіть просто не служив в армії. Тому бадьорі 65-70-річні дядьки і тітки, які бринькають медалями та орденами до подій на фронті ніякого відношення не мають. Владі потрібні такі слухняні "ветерани". Вони не скаржитимуться на жебрацькі пенсії і дорогі ліки, вони слова не скажуть про соціальні умови свого життя.

У давній Греції не одразу, а тільки в епоху еллінізму вперше з'явилися актори-професіонали, а також акторські товариства, членами яких були, до речі, тільки чоловіки. Виступали під масками. Чому у грецькому театрі актор ховав обличчя під маскою пояснив Аристотель. Він поставив питання: «Хто головніший? Реальний герой, який прославив своє ім‘я у віках, чи актор, який його лише копіює? Актор лише паяц, клоун. Як би вдало він не грав, він копія. Копія по відношенню до оригіналу другорядна, її не треба путати з оригіналом». І греки прикрили актора маскою.

В сучасній Росії копія стає важливішою за оригінал. Недавно Путін зустрічався з робітниками на «Уралмашзаводі». Для телевізійної картинки приготували рейкових робітників, які всім були задоволені, веселі та вдячні владі. Ось у такому штучному середовищі існує російська влада та яку штучну телевізійну картинку нав’язує російська влада суспільству та всьому світові.

В цьому році у Казахстані в столиці Астані, де залишилося лише 200 реальних фронтовиків, виплатили кожному ще живому ветерану по 1500 $ США грошової допомоги. Скільки в Росії платять ряженим ветеранам не розголошують.

Фейкові ветерани свою роль знають. Вони сидять поруч з Путіним, з путінським пропагандистом «хірургом» Золдастановим. Створюють картинку.

У Золдастанова є сюжет, зв'язаний з Костянтинівкою. Був у нас свій байківський клуб. Байкерами хлопці були ідейними. Рух пішов зі Сполучених Штатів, то ж і ідеологія була заокеанська, тобто абсолютно безпартійна. Ні за правих, ні за лівих, а за свободу дальніх дорог, банку пива, байк та рок-н-ролл понад усе.

Якось, незадовго до війни, поїхали хлопці у наш, він був ще українським, Крим на якесь своє байківське свято. Фестиваль там був розкішний, байкерів з‘їхалося сотні з кількох країн… Але свято пролетіло повз наших хлопців. «Костиль» з Криму приїхав, як побита собака. Клуб СКІФ приїхав на фестиваль з українськими прапорами, а їх на територію навіть не пустили. «Хірург» Золдастанов приказав з українською символікою байкерів на свято не пускати. Костянтинівський байкерський «мейнстрім», костянтинівська класика проти російського байкарського «рускаво міра». Задумався наш Костиль тоді, та до чого прийшов не знаю… Клуба СКІФИ більше немає, «Костиля» також немає у місті…

Кажуть, що «Костиль» у Донецьку бідує. Багато п’є. Збирається продавати байк... Зрадив не Україну навіть, а себе… Повертайся у «мейнстрим», друже… Байк та рок-н-ролл то є американська культура... В Росії нічого свого. Байки, ідеологія, джинси та рок – все американське. От тільки добавили свою злобу, ненависть до всього чужого, добавили трошки «руського міру».  

9 Травня, «байкерів» - Росія перетворює на антиукраїнську зброю все, до чого зможе дотягнутися.

Акція «Безсмертний полк». Як благородно все починалося. І на яку ганьбу перетворилося. Задум був нести портрет свого діда-прадіда. А у що перетворилося? Примус з боку адміністрації. Безправні бюджетники примусово-добровільно несуть фотопортрети, які дає адміністрація. У багатьох містах Росії понесли фотографії загиблих у Донбасі російських найманців та військовослужбовців.

Так благородна, на перший погляд акція, легко була перетворена на антиукраїнський шабаш. Фактично 9 Травня 2017 року Україна знов була атакована російськими найманцями, російською п’ятою колоною. Російсько-українська війна на наших очах приймає нові форми. Ми бачимо, що ті форми, які придають святкуванню 9 Травня в Росіїї є спрямованими спецопераціями проти нашої країни. Їхнє 9 Травня – це не наше свято.

Показово, що керівники середньоазійських країн та Казахстану відчули небезпеку відродження імперських домагань Росії. У 2017 році там відходять від московського сценарію святкування 9 травня.  Влада Таджикистану і зовсім відмовила проросійським організаціям в проведенні акції "Безсмертний полк", назвавши її "ініціативою окремих неурядових організацій". Як роз'яснило національне інформаційне агентство республіки "Ховар", "ця акція суперечить ісламським і мазхабским цінностям - неприпустимо виходити на вулицю і проспекти з портретами загиблих". Для багатьох "георгиївська стрічка" стала символом окупації і війни - не минулої, а тієї що йде зараз в Україні або пройшла дев'ять років тому в Грузії. У своєму виступі 9 травня президент Киргизстану Алмазбек Атамбаев сказав фразу, від якої в Кремлі сталася істерика : "На превеликий жаль, останніми роками в Росії все голосніше чутні голоси тих, хто розпалює ксенофобію, ворожнечу між нашими братськими народами».

Українська влада також відреагувала на активізацію ворожого нападу під час святкування 9 Травня. 16 травня президент України Петро Порошенко заборонив діяльність соціальних мереж «В Контакте» і «Одноклассники». Їх діяльність повністю контролюють російські спецслужби. В умовах війни їх діяльність на території країни є небезпечна. А Верховна Рада в той же день заборонила використання георгіївської стрічки. Згідно із проголосованим законом, публічне використання, демонстрація або носіння георгіївської стрічки або її зображення тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів, а це – 850-2550 гривень. Якщо впродовж року після притягнення до адміністративної відповідальності громадян повторно впіймають на використанні "колорадських" стрічок, то на них вже буде накладений штраф в розмірі від 150 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на 15 діб з конфіскацією пропагандистських матеріалів. Один із депутатів від "Народного фронту" Антон Геращенко наголосив, що "так звана георгіївська стрічка вже давно є символом російської агресії" і використовується російською стороною, "щоб розколювати українську націю."

Деякі прояви російської істерії виходять за рамки здорового глузду. Там розповсюджується гасло: «Можем повторить»… Це провокаційне гасло. Воно призиває до нової війни, нового походу на Берлін. Так і пишуть росіяни: «На Берлін!» А як вам подобається гасло: «За немками».

Повторити що? 14 лютого у Державній Думі пройшли парламентські слухання "Патріотичне виховання громадян Росії". Захід був організований Комітетом Державної Думи з освіти і науці, спільно з Комітетом з оборони і Комітетом з праці, соціальної політики і справ ветеранів. Там були оприлюднені шокуючі данні демографічних втрат народів СРСР під час другої світової війни: 42 мільйони загиблих та 45 мільйонів поранених. Ідіоти що бажають повторити?

9 Травня в Росії перетворилося на щось незбагненне. Відбуваються якісь жахітливі колективні танці на кістках тих, хто реально пройшов через увесь жах другої світової війни, на кістках наших дідів-прадідів. У нас лунає інша музика, ми відмічаємо іншу дату. Дату скорботи за всіма загиблими. І ми проти розв’язання нових воєн. Україні не по дорозі з Росією. 9 Травня лише підкреслює нашу правоту.

І.Бредіхін.