Гривня, як зразок московської пропаганди

Є речі настільки сталі і загальновживані, що ніхто з людей пересічних навіть питання не ставить, правильно це, чи ні? Наприклад, намальовані на українських купюрах портрети визначних людей України.

Гривня, як зразок московської пропаганди

Гривня, як зразок московської пропаганди

Потрапити на грошові купюри — то є найвище визнання з боку своєї нації для людини, яка залишила по собі пам’ять в історії. Згідно з цього умовного рейтингу найповажнішою постаттю для України є бароковий філософ Григорій Сковорода. Бо зображений на найбільшій купюрі номіналом в 500 гривень. Трохи менше поважали банкіри поетку Лесю Українку — її портрет прикрашає купюру у 200 гривень. Молодий Шевченко на стогривневій купюрі. Як бачимо, діячі культури очолюють рейтинг.

На 50 гривнях бачимо великого історика і посереднього політика часів визвольних змагань 1917-1921 років Михайла Грушевського. На двадцатці знов-таки великий поет Іван Франко. Він був і політиком. Сина свого Франко в 1914 році благословив воювати за незалежну Україну у складі Легіону УСС австро-угорської армії в роки першої світової війни.

На десяти гривнях Іван Мазепа. З нашої козацької слави це постать в рейтингу найвища. Не будемо сперечатись, хоча для москалів слово «мазепинець» було такою ж брудною лайкою, як і слово «фашист» в наш час. Лише за ним йде Гетьман Богдан Хмельницький. 5 гривень за Переяславську угоду — союз з Московією.

З вище переліченими портретами все ясно. Є описи, світлини, картини і гравюри. А от на найменших купюрах номіналом в 2 і 1 гривні портрети київських великих князів давньоукраїнської історії — Ярослава Мудрого і Володимира Великого. І дивлячись на їх зображення, «меня терзают смутные сомнения», — як казав персонаж відомої комедії.
Існують кілька зображень і лише один опис зовнішнього вигляду давньоруських князів. Опис залишив візантійський історик Х сторіччя Лев Діакон: «Сфендослав... нічим від наближених до себе не відрізнявся. Ось яка була його зовнішність: помірного росту, не занадто високого і не занадто низького, з волохатими бровами і світло-синіми очима, кирпатий, безбородий, з густим, занадто довгим волоссям понад верхньою губою. Голова у нього була зовсім гола, але з одного її боку звисав жмут волосся — ознака шляхетності роду; потилиця міцна, груди широкі, і всі інші частини тіла сповна відповідні... В одне вухо у нього була вставлена золота сережка; вона була прикрашена карбункулом, який обрамували дві перлини. Одіяння його було білим і відрізнялось від одягу його наближених тільки чистотою».

Ключові слова тут «Звисаючий з поголеної голови жмут волосся (чуб, хохол) — це ознака шляхетності роду на давній Русі».

«Наукові» коментарі московських істориків є зразками софістики: «Иногда полагают, что прическа Святослава — далекий образец малороссийского чуба, однако более близкой представляется связь с обычаями степняков...». Всі докази тут: «однако более близкой представляется…» А може, то і був козачий чуб у князя Святослава? Чому відкидається пряме свідчення обізнаного візантійського історика?

Вся доступна іконографія давньоукраїнських князей, а це є печатка Ярослава Мудрого, де він з поголеною бородою і величезними вусами, та «Ізборник Святослава», де всі чоловіки родини великого князя Святослава Ярославовича з поголеними бородами, дають підстави стверджувати зв’язок між чубами і хохлами давньоруських князей і пізнішими чубами козаків. Бо інших зображень київських князів немає!

Натомість, маємо банкноти української держави номіналом у 1 і 2 гривні, де зображені «бородаті» Володимир Великий та Ярослав Мудрий. На жаль, це є груба історична помилка. В Росії від Карамзіна («Живописный Карамзинъ или Русская історія въ картинках». – СПБ, 1836) сформовано «наукову» традицію зображувати давньоруських князів в московському волосато-бородатому середньовічному стилі, але документальних підтверджень цьому нема. Є характерна для російських істориків, малярів, кіномитців традиція безперервно-несвідомого повторення брехні! Чому ми повинні повторювати казки Карамзіна? «Їжте гівно, бо міліарди мух не можуть помилятись?» Відкидати беззаперечні свідоцтва прямого зв’язку зовнішнього вигляду козака і давньоукраїнської лицарської верстви абсурдно, а з наукової точки зору навіть безглуздо.

Прямо вказують на походження запорожських козаків і найвищі ієрархи української православної церкви. В 1621 році вони писали у «Меморалії» для польського короля: «Що до козаків — то про сих рицарських людей знаємо, що вони наш рід, наші браття і правовірні христіани. …се то плем’я славного народу Руського... шо воювало Грецьке цісарство морем Чорним і сухопуттю. Се з того покоління військо, що за Олега, монарха руського, в своїх моноксілах по морю й по землі (приробивши до човнів колеса) плавало і Константінополь штурмовало. Се ж вони за Володимира, святого монарха руського, воювали Грецію, Македонію, Ілірік. Се ж їх предки разом з Володимиром хрестилися...і по сей день в вірі сій родяться, хрестяться і живуть....

Бог керує ними, і він то тільки знає, на що він заховує ті останки тої старої Руси та їх правицю і силу на морю і на землі довго, широко і далеко розширяє. Бог держить їх і ними править...»

Чи можемо ми побачити прямий історичний зв’язок між епохою руською і козацькою? Незмінні мова, територія, одяг, зовнішній вигляд, — цього не досить? Для московських імперської школи вчених — ні. А як тоді бути з військовими традиціями? А давньоруські вічові традиції народоправства, які в незмінному вигляді присутні в державному устрою Запорізької Січі? А як бути з билинами київського циклу, в яких діє «славний козак Ілля Муромлянин», «старий козак Ілля Муромець»? Між княжим дружинником-козаком та козаком запорожським, чи така вже велика різниця?

А поки ми знов і знов беремо в руки українські купюри найпоширенішого номіналу і отрута московської агітації діє на нашу підсвідомість. Найуспішніша агітація та, дії якої ми не відчуваємо. Карамзін — історик брехливий, але політтехнолог неперевершений!

Тож були великі українські князі Ярослав Мудрий і Володимир Великий поголеними, з вусами і оселедцями? Вирішуйте самі.А їх портрети на грошах треба «поголити», бо якась наруга над своєю ж історією виходить.

І наостанок. Українські гроші робили все ж справжні професіонали. Прикра помилка з «московськими» бородами, це від низького рівня історичної науки, яка досі не відповідає незалежному статусу держави. Про високий рівень історичної роботи над галереєю визначних українців свідчить хоча б закладена «Ab ovo» можливість «інфляційного» розширення її. Є портрети Шевченко в зрілому віці, є найвеличніший наш Гетьман Сагайдачний. Саме він очолював запорожців в їх поході на Москву в 1618 році, виграв Хотинську битву в 1621 році, і відновив Православну ієрархію (Києвську митрополію) в 1620. Саме його дії, зроблені всупереч наказам польського короля, виправдовувалися в «Меморалії». Він ввів кілька тисяч запорожських козаків до Києва і гарантував збереження своєї батьківської віри. А сам був неголений з розкішною бородою. Його борода не «віртуальна».

P.S. Закінчив статтю. Поліз в Інтернет за ілюстраціями. Актова печатка Ярослава. Дві гривні, але там Ярослав Мудрий з запорожськими вусами! І Володимир Великий на банкноті в 1 гривню! Тираж 1992 року. Канадський друк. Там київські князі безбороді і з козацькими вусами. Як і на своєму прижиттєвому зображенні на печатці! Українські гроші канадського походження в обіг не пішли. Чому? Економіка не сприяла цьому кроку, чи були ще якісь причини? Одно- і двогривневі банкноти настільки часто обертаються, що час їх життя складає рік. Замість купюри з історично вірним зображенням князя, в 1996 в обіг ввели надруковану на Україні банкноту з бородатим Ярославом Мудрим. Це вже свідоме фальшування історії! Падлюча антиукраїнська спецоперація сусідньої держави! «Захоплююсь» роботою російських агентів впливу.

Гроші, прапор, гімн, герб — потужні засоби націотворення. Чи спотвореного на поталу сусідам створення своєї держави. А українці все дивуються, чого в них так незграбно все виходить?

І.Бредіхін,
викладач історії КВПУ.

Comments

"Згідно з цього умовного рейтингу найповажнішою постаттю для України є бароковий філософ Григорій Сковорода. Бо зображений на найбільшій купюрі номіналом в 500 гривень."

Составляя, даже условный рейтинг личностей Украины по банкнотам, нельзя забывать про дату печати и ввода банкноты в обращение. Возглавлять рейтинг не могут личности, тех, кто не попал изначально на первые банкноты, а пополнили список выдающихся личностей, благодаря инфляции и введению банкнот большего достоинства. Леся Украинка впервые появилась на банкноте 200 гривен в 2001 году, а Сковорода - на банкноте 500 гривен в 2006 году.

Сюжет не нов. Описание усато-бородатой проблемы уже встречал в одной вашей статье. Следующая статья должна быть про происхождение чуба и усов.

P.S. Закінчив статтю. Поліз в Інтернет за ілюстраціями.

 Почему не в другом порядке?

В Росії від Карамзіна («Живописный Карамзинъ или Русская історія въ картинках». – СПБ, 1836) сформовано «наукову» традицію зображувати давньоруських князів в московському волосато-бородатому середньовічному стилі

Карамзін — історик брехливий, але політтехнолог неперевершений!

Почитайте пожалуйста про Царский титулярник (1672 г.) 

"Книга является уникальной, так как является самым древним источником, из которого дошли до нас многие из изображений русских правителей. Внешний облик, к примеру, Ивана Грозного, Федора Иоанновича, Бориса Годунова, Василия Шуйского или патриарха Филарета известен в основном именно по этой книге." 

Т.е. у Карамзина были предшественники, потому ваш тезис, что с трудов Карамзина начинается бородатая традиция неверен.

Владимир Святославович из титулярника

Но и для этого изображения есть источник - монеты князя Владимира. Владимир на престоле: 

По-моему, очень похоже изображено.

« Златники и сребреники стали первыми монетами, выпущенными на территории Руси. Только на них сохранились прижизненные символические изображения князя Владимира, человека с небольшой бородой и длинными усами.»

Да и что мешает одному и тому же человеку в разное время своей жизни иметь разную прическу и бороду с усами? Ваш вывод, что на основании описания деда (Святослава) надо составить портрет внука (Ярослава), мне кажется, неуместен.

Игорь, отец Святослава, прадед Ярослава.

Но сам Святослав в титулярнике бородат.

Святослав Игоревич. 

перепутаны печень с лёгкими - это канадское изображение и есть попытка лживой пропаганды. На печати усы торчат в стороны. Шапка с  опушкой - бред. На всех изображениях князья или в коронах, или в шлемах. русофобия и её очередная попытка пропаганды - мимо кассы. 

Яка русофобія? Просто автор ділиться з читачами своїми думками з давно наболілого. Я теж вставлю свої «п’ять» копійок. На мою переконливу думку інколи київських чильників замальовували відразу ж після повернення з походу на Волгу на болгар( дивним чином про них забули і дали нову -  татари  волжські). Ось успішні князі і бородаті, бачте, забракло часу сходити в цирульню. Нічого, все ж в короткий проміжок між ратними ділами, оні мились, голились і звісно позували митцям без бороди , але з вусами на радість і в приклад нащадкам.

Бувайте здорові, та тримайтесь подальше від Рассеі, а то заріжуть як донбаського фут. фана, чи таранять військовим кораблем, або викрадуть без дозволу з вашої квартири і, фі,  відправлять в кутузку на довгі лета.