Кочура – письменник із Костянтинівки

Афанасій Федорович Кочура (Кочур) народився 18 липня 1905 року в невеликому місті Кролевець Сумської області, який відомий своїм художнім ткацтвом. Як письменник дебютував в 1945 році повістю про боротьбу проти німецьких окупантів «Сім'я Сокорін» ( «Українська література» №12). Автор історичних романів «Світле ранок» (1954) - про визвольну війну під проводом Б. Хмельницького, трилогії «Декабристи» (1960-1972) - «Золота грамота», «Апостоли правди» і «З іскри - полум'я», «Сичі на дзвіниці »(1974), «Початок вічного» - про підпільні гуртки в Україні напередодні революційних подій 1905 року, та інших творів. Важко собі навіть уявити, що всі ці твори написала людина, прикутий до ліжка. У 1929 році з ним стався нещасний випадок. Будучи на армійських навчаннях в Батурині (покликаний в армію на два роки раніше і за цей час закінчив артилерійську школу) його кінь спіткнувся, долаючи бар'єр. Вершник і кінь впали на землю. Опанаса Федоровича відправили до шпиталю і по лікуванню демобілізували в званні командира взводу розвідки.

В цей час він і приїхав до нашого міста. Як зазначається в одній з його опублікованих біографій (1970), він до 1934 року працює вантажником, помічником бухгалтера «в Донецькому місті Костянтинівці». У той же час вчиться на заочному відділенні одного з ленінградських вузів. Але хвороба позбавляє його здатності рухатися. Не допомагають всі зусилля лікарів, майже семирічного стаціонарного лікування в Москві. Відтепер ніяких ілюзій. Він знає, що йому не піднятися з ліжка. У березні 1941 року він повертається до батьків у Кролевець. Тут в дні окупації і почалася його літературна діяльність.

Для того, що б встановити нові подробиці, я звернувся в Кролевецький краєзнавчий музей і мені відповіла головний хранитель Олена Михайлівна Сереженко, серед іншого, повідомивши наступне:

«Я особисто горда тим, що мої дитячі роки залишили мені спогади про ті незабутні дні, коли мені особисто доводилося спілкуватися з Опанасом Федоровичем. Мій тато, Сереженко Михайло Гнатович, місцевий краєзнавець, історик і на ті часи директор Кролевецької середньої школи №1 був частим гостем в будинку Кочури А.Ф., де проводилися зустрічі з письменником. До цього він залучав і мене. Маю на своєму домашньому архіві кілька рукописних вітальних листівок, надісланих мені особисто письменником».

Що стосується періоду перебування А.Ф. Кочури в Костянтинівці, то з усього зібраного і опублікованого матеріалу, є всього пару пропозицій. А саме, ще раз підтверджують сам факт - рік і місце: «У тому ж (1929) році він поїхав працювати на Донбас у м. Константиновку»; «Він працював у м. Костянтінівці, Сталінської області”.

Крім того, в невеликому нарисі про письменника Кролевецької районної дитячої бібліотеки (2015) є відомості, що майбутній письменник приїхав сюди з дружиною до родичів. А також як місце роботи - вказується саме хімічний завод.

Таким чином, в історію нашого міста вписано ще одне ім'я, відоме по всій Україні і далеко за її межами.

А. Новосельский, історик, за інформацією Костянтинівської ЦПМБ.