КОЛИ ПОЧАЛАСЯ ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА?

Книгу Черчіля “Друга світова війна” я купив одразу по виході у російському перекладі у 1991 році. Тоді ж прочитав. Її початок: “Я розглядаю томи цієї праці «Друга світова війна» як продовження історії Першої світової війни, викладеної мною в книгах «Світова криза», «Східний фронт» і «Наслідки». Якщо дана праця буде завершена, разом вони складуть літопис нової Тридцятирічної війни”. Великий державний діяч Великобританії вважав Великою війною період 1914 — 1945 з двома світовими війнами, як першою, так і другою? Як Рузвельт, не знаю. Але

Сталін вважав саме так. Друга світова є лише продовженням першої.

Чим більше я роздумував над військовою історією ХХ сторіччя, тим більш правдивою і аргументованою ставала для мене ця позиція.

У 2000 році американський історик У. Кейлор виступив з дослідженням, яке трималося позиції, що у ХХ сторіччі відбулося не дві світові війни, а одна, що тривала з 1914-го року по 1945-й з нетривалою перервою "на відпочинок" (The Twentieth Century World: An International History. Oxford). Ця точка зору поступово стає популярною. Зокрема, професор канадського Королівського військового коледжу Б. МакКерчер і доцент того ж коледжу Р.Лежо в передмові до підготовленої ними і з їх участю колективної монографії по проблемах другої світової війни відмічають: "... стало модним - та не без підстав - характеризувать період з липня 1914 року до вересня 1945 року як "тридцятирічну війну" двадцятого століття". (West Point History of World War II, Vol. 1, 2015.)

Совместный парад в 1939 году в Бресте Красной Армии и вермахта

Цю працю рекламують: “Видатна нова військова історія другої Світової Війни... щоб викладати військове мистецтво кадетам Західного блоку. Починаючи з 1836, тексти Військової Академії США були золотим стандартом для викладання військовій історії і оперативного військового мистецтва. Зараз Вест-Пойнт розвинув нові військові історичні серії для громадськості, щоб зобразити історію другої Світової Війни”.

Давайте подякуємо професорам американської військової академічної науки, що вони вирішили зайнятися “просвітництвом” громадськості. Нас з вами. Англо-сакси діють злагоджено. У 2000 році в Лондоні вийшла двотомна колективна монографія під промовистою назвою "Велика світова війна 1914-1945" (The Great World War 1914-45. 2 vols.).

Ще не подивився на академічні монографії наших західних друзів, але коригуванням історії зайнялися і наші “північно-східні невгамовні єдинокровні”. В тому ж напрямі, що і англо-сакси. Не знаю, що більш небезпечно для України, коли в Москві складають плани про відведення від наших теренів дніпровської води, бо “хохли” “нашу дніпровську воду” в “наш Крим” не пускають, чи коли в Москві розробляють плани “написавання заново” історії другої світової війни.

Російський історик В.А. Гадіїв (Гадеев) “Світові війни в ХХ сторіччі”: “В зв'язку з цим певний інтерес у фахівців викликає висловлена ще У. Черчілем точка зору, згідно якої перша і друга світові війни є єдиним процесом: це одна війна, що складається з двох актів, відокремлених один від одного коротким відрізком часу. Дійсно, внутрішній зв'язок обох воєн очевидний. Навіть склад протиборчих сил, по суті, один і той же - Антанта, антигітлерівська коаліція - четвірний союз, Антикомінтернівський пакт.

Історик В. Фалін, а це - радянський дипломат, політичний і громадський діяч, референт А.А. Громико і М.С. Хрущова. Член Центральної ревізійної комісії КПРС (1976-1986), кандидат в члени ЦК КПРС (1986-1989), член ЦК КПРС (1989-1991). Народний депутат СРСР (1989-1991), давно і різко виражає серйозні сумніви в обгрунтованості тези про початок другий світовий у вересні 1939 року”. (Второй фронт. Антигитлеровская коалиция: конфликт интересов. М. 2000). Ще один відомий російський історик І.В. Можейко від сумнівів переходить до твердження: "Друга світова війна почалася задовго до дати, що вважається формально днем її початку - 1 вересня 1939 р. ... Гуркотаннями грози, що насувається, були і напад Італії на Ефіопію, і заколот фалангістів в Іспанії, і захоплення Австрії, і розчленовування, а потім і окупація Чехословаччини. На Сході це гуркотання прозвучало ще раніше, ніж в Європі (Западный ветер - ясная погода. М. 2002.)”.

В китайській історіографії історики на дату 1 вересня 1939 року уваги не звертають. В 1931 році японці анексують Маньчжурію і створюють там незалежну від Китаю свою марионеткову державу Маньчжоу-Го. У 1937 починається вже повномасштабне вторгнення Японії в Китай. Там другу світову відраховують від 1937 року, але є історики, які називають дату 1931 — 1945.

А що робити ефіопам? Італія напала на них у 1934 році, в травні 1935 захопила країну. До весни 1941 ефіопи вели партизанську війну дочекавшись визволення своєї країни англійськими військами.

Я радянські регалії Фаліна виписав не для забаганки. Він в СРСР ідеологічну роботу курирував. Це як в бою командир танкової роти висувається з танка і червоними прапірцями показує: “Роби, як я”. А як там було в СРСР?

“Маємо надзвичайно показові матеріали "Історії ВКП(б). Короткий курс", що вийшла в 1938 році, де після того, як розповідається про напад фашистській Італії на Абіссінію і відмові Німеччини дотримуватися умов Версальського договору, більше того, про наявність у неї плану насильницького перегляду меж європейських держав, говориться про військову інтервенцію Німеччині і Італії проти Іспанської республіки, насильницьке приєднання Австрії до Німеччини, а також про вторгнення Японії в 1937 році в центральний Китай. Перерахувавши ці факти і назвавши їх вузлами війни, фактичний автор цієї книги Сталін підкреслює: "усі ці факти показують, що друга імперіалістична війна на ділі вже почалася". І далі слідує продовження цієї думки: "Почалася вона нишком, без оголошення війни. Держави і народи якось непомітно вповзли в орбіту другої імперіалістичної війни. Почали війну в різних кінцях світу три агресивні держави - фашистські правлячі круги Німеччини, Італії, Японії”.

Згідно з сталінською редакцією в 1938 році “друга імперіалістична війна” вже йде. Агресивні країни — Німеччина, Італія, Японія без оголошення війни ведуть війну "проти таких найбільших неагресивних країн, як США, Англія і Франція. У цьому полягає корінна різниця обстановки тих років в порівнянні з обстановкою 1914 року, коли війну почали дві імперіалістичні коаліції" — так пояснює міжнародне положення СРСР журнал “Більшовик” у №13 за 1939 рік. І у висновку там відзначалося: "По своїх розмірах Друга імперіалістична війна наближається до Першої і не поступається їй по напрузі, що витримують агресивні країни. Виключно великі руйнування, заподіяні фашистським розбоєм" (назва статті: “Друга імперіалістична війна”).

В тому ж числі журналу читаємо: “Восени 1931 року японський імперіалізм напав на Китай”. В 1938 році Сталін та радянське керівництво саме так налаштовували радянську пропаганду. Протиставлення агресивних країн і неагресивних зберігалося до укладення Пакту Молотов-Ріббентроп від 23 серпня 1939 року. Саме на фоні такої пропаганди Сталін та керівництво Радянського Союзу намагались налагодити близькі відносини з неагресивними країнами. Після акту Молотова-Вібентроппа від 23 серпня 1939 року обстановка змінилася, і до червня 1941 року, коли Гітлер напав на СРСР, стала проводитися інша політика. Так вже 9 вересня 1939 року виконком Комінтерну прийняв заяву, де говорилося, що йде боротьба двох імперіалістичних коаліцій за світове панування і завдання компартій полягає у викритті імперіалістичного характеру війни. Правда, ще в номері журналу "Комуністичний Інтернаціонал" за серпень-вересень 1939 року, але підписаному в друк 2 листопада того ж року була стаття генерального секретаря Виконкому Комінтерну Г.Димитрова, в якій говорилося: "Почата нападом на народи Абіссінії, Іспанії, Китаю, Друга імперіалістична війна розгорнулася тепер у війну між найбільшими капіталістичними державами. Війна перенесена в серці Європи, погрожуючи перетворитися на світову бійню". Добре відома участь И.В.Сталіна в підготовці цієї статті Г.Димитрова. Сталін піддав її правці, а 25 жовтня висловив Димитрову свої зауваження у присутності А.А.Жданова. Так що ця стаття може розглядатися не лише як думку керівництва Комінтерну, але і як думку радянського керівництва.

Відома доповідь В.М.Молотова на засіданні Верховної Ради Союзу РСР 31 жовтня 1939 року. Доповідь була цілком присвячена міжнародним відносинам і тим змінам, які сталися останнім часом. У зв'язку з цими змінами, підкреслив Молотов, "деякі старі формули, якими ми користувалися ще нещодавно, - і до яких багато хто так звик - явно застаріли і тепер непридатні... Тепер, якщо говорити про великі держави Європи, Німеччина знаходиться в положенні держави, що прагне до швидкого закінчення війни і до світу, а Англія і Франція, що учора ще ратували проти агресії, стоять за продовження війни і проти укладення миру. Ролі, як бачите, міняються".

Якщо ще нещодавно в матеріалах Комінтерну признавалася наявність Другої імперіалістичної війни, то після Пакту Молотова — Рібентроппа ситуація змінилася. Все більше звинувачень висувалося на адресу Англії і Франції. Так 5 червня 1941 року у виступі перед випускниками Військово-політичної академії ім. В.І.Леніна М.І.Калінін, говорячи про підготовку війни і бажання Англії і Франції нацькувати Німеччину на Радянський Союз, сказав: "Ось звідки йшло зачаття війни, її винуватцями я вважаю французьку і англійську кліки".

Сталін у другій світовій війні воює на боці Гітлера. А де знайти цьому виправдовування? Треба показати жертв німецької агресії в ще більш негативному висвітленні, ніж агресор. І колишні “миролюбиві країни” розмальовуються ще більш негативними кольорами, ніж країни-агресори Німеччина, Італія, Японія.

Саме так постає в радянській пропаганді Фінляндія. Демократична Фінляндія була союзником Англії та Франції. Мала чудові відносини з США. Почувала себе достатньо захищеною у сусідстві з СРСР. Тим більше, що поруч були союзні Польща, Єстонія, Латвія, Литва, Румунія, Чехословаччина. І гадки не мала проявляти якусь агресію по відношенню до СРСР.

Все змінив Пакт Молотова — Рібентроппа. Гітлер та Сталін проводять кордони “зон впливу” в Європі “це моє, а це твоє”. Гітлер 1 вересня 1939 року нападає на Польщу. Він зовсім не вважав, що це призведе до жахливої другої світової війни. Миролюбні демократичні країни мали можливість, але не зупиняли агресивні напади гітлеровської Німеччини раніше, коли їх міць набагато перевищувала міць Німеччини. То чого ж вони будуть зупиняти його 1 вересня 1939 при нападі на Польщу? 3 вересня 1939 року Франція та Великобританія об'являють війну Німеччині.

Гітлер виконанням Антантою (Антигітлерівською коаліцією) своїх обіцянок був шокований. Отримати світову війну та ще на два фронти, бо ціну сталінських обіцянок він розумів, це було жахіття. Німеччина опинялася в ситуації, з якої випутатися вона вже не зможе.

А от Сталін в кінці 1939 року нападає на Фінляндію, що вибиває фінів з Антигітлерівської коаліції і призводе в 1941 — 1944 до жахів блокадного Ленінграду.

Ще до нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз 26 березня 1941 року відбулася бесіда И.В.Сталіна із заступником наркома авіаційної промисловості, відомим авіаконструктором А.С.Яковлєвим. Яковлєв тоді говорив: "В 1939 році, коли вибухнула Друга світова війна, Франція виявилася без літаків." Сталін із цього приводу не зробив ніяких зауважень. Тож маємо таке датування Другої світової війни, яке в керівних колах Радянського Союзу вже не зустрічало заперечень. Після війни ця думка стала єдино прийнятною в історичній науці СРСР.
Сучасний російський дослідник Гросул пише: “Визнання 1 вересня 1939 року початком Другої світової війни стало пануючим. Воно перетворилося мало не на аксіому. Але така ситуація в історіографії зовсім не може не породити питання і навіть протидію. Дослідники стали заручниками схеми, а потім і догми. Небезпідставно В.М.Фалин вигукує: "Мільйони загиблих до 1939 р. китайців - це статистична величина, начебто їх понесла епідемія гонконзького грипу". Дійсно, війна Японії проти Китаю до 1939 року йшла вже декілька років і забрала мільйони життів, а польська кампанія тривала лише один місяць і поляки в ній втратили 66,3 тис. убитими, а німці 8 тис. Яка з цих воєн мала або локальна? І оголошення 3 вересня Англією і Францією війни Німеччини не випадково сучасники назвали "дивною війною". Після польської кампанії в Західній Європі сім місяців не було військових дій. І це називається Другою світовою війною!”

У концепції злиття двох світових воєн в одну 1914 - 1945, є, проте, в сучасній історіографії і своєрідний антипод, трактування, що у другий світовий війні реальним змістом були дві цілком самостійні регіональні війни - Европейська і Азіатсько-тихоокеанська. У найбільш виразній формі ця концепція виражена А. Іриэ: "Друга світова війна складалася з двох воєн, однієї в Європі і на Атлантиці, іншій - в Азії і на Тихому океані". На цій же точці зору стоїть і британський дослідник А. Крозиер: "Друга світова війна складалася з двох воєн - однієї в Європі і іншій на Тихому океані".

Сучасна Росія намагається відсторонитися від дати 23 серпня 1939 року — Пакт Молотова—Рибентропа. Через тиждень після цього було 1 вересня 1939 — початок другої світової війни. Сучасний російський дослідник написав: "СРСР як би повернувся до політики, що проводиться царським урядом; її рисами були таємна дипломатія і територіальна експансія. Він став співучасником чергового перекроювання карти Східної Європи. Підписавши цей протокол, СРСР фактично виявився серед країн "Паліїв війни"". (Кредер А.А. Новітня історія 1914-1945 рр. - М., 1994).
Сучасна Росія не хоче бути носієм слави “Палія війни”. То вона дійсно біла і пухнаста?

І.Бредіхін