В школах відтепер — новий регламент, а в шкільних їдальнях — нове меню

З 1 січня вступив в дію новий Санітарний регламент для закладів середньої освіти. Документ було затверджено напередодні нового року і вносить істотні зміни в життя і побут шкільних колективів Костянтинівської громади.

Новий регламент враховує кілька важливих аспектів. Це, зокрема, інтереси дітей з особливими освітніми потребами, розвиток технічних засобів навчання і правила їхнього використання під час освітнього процесу. Також документ приділяє багато уваги шкільному раціону учнів.

Так, наприклад, не дозволяється одночасна робота за одним комп’ютером двох і більше учнів. Забороняється використовувати екрани, сконструйовані на телевізійних електронно-променевих трубках. Дозволяється дротове й бездротове підключення до мережі Інтернет.

Оголошені також і вимоги до безперервної праці дітей з техзасобами під час уроку. Для учнів різного віку це від 10 до 25-30 хвилин. Ці вимоги вже враховуються вчителями при проведені дистанційних занять, які йдуть під час локдауну.

Також введена норма про навчання учнів 1-4 класів лише у першу зміну. Змінено і правила щодо прибирання учнями школи. За старими нормами учні 2-4 класів могли брати участь у прибиранні території школи, 5-12 класів — у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева). У новому регламенті ж цей дозвіл зник, є лише правило: під час самообслуговування учні повинні тримати власне робоче місце в чистоті, прибирати за собою сміття (не більш ніж 1 годину на тиждень).

Є ще один важливий момент. Шкільні санітарні вузли мають розміщуватися лише у приміщенні. В них мають бути паперові або електрорушники, рідке мило, туалетний папір, хоча кількість цих засобів гігієни не визначена. Дуже важливо, що санрегламент встановлює обов’язковість дверцят у туалетних кабінках, які мають замикатися з середини. Кабіни відгороджуються одна від одної непрозорими стінками.

Документ передбачає, що на кожному поверсі в санітарних вузлах для учнів має бути спеціально обладнана кабіна для дітей з інвалідністю, зокрема, для учнів, що пересуваються на колісних кріслах, за допомогою милиць чи інших засобів. Робочі місця для учнів з особливими освітніми потребами також обладнуються відповідно до потреб кожної дитини.

Всі 18 шкіл громади повинні привести всі аспекти своєї роботи до відповідності новому регламенту. Які видатки це за собою потягне? В Костянтинівському управлінні освіти підрахували. Кажуть, що на всі санітарні нововведення - з перебудовою санітарних кімнат, ремонтами й переобладнанням їдалень і харчблоків, які давно відпрацювали свій термін, потрібно, як мінімум, 15 млн грн. додаткового фінансування. Його джерела поки що не визначені, але відомо, що така сума доволі завелика для бюджету Костянтинівської громади. На цей рік по фонду розвитку місцевий бюджет передбачає для управління освіти лише 2 млн грн. Але в костянтинівському районному управлінні Держпродспоживслужби обіцяють, що до кінця цього учбового року інстанції “лютувати” не буде. В той же час школи при підготовці вже до нового навчального циклу повинні врахувати нові вимоги.

Але це не все. Дуже помітні зміни по новому Санітарному регламенту спіткали організацію шкільного харчування. І ці зміни і діти й батьки відчують вже після виходу з локдауну. Зокрема, доповнено перелік продуктів, які забороняється продавати у шкільних буфетах та торговельних апаратах. Новий регламент забороняє продаж, зокрема, зернових продуктів, що містять понад 10 г цукру на 100 г готового продукту, продуктів, що містять понад 0,12 г солі на 100 г готового продукту, синтетичні барвники, ароматизатори (крім ваніліну), підсолоджувачі, підсилювачі смаку та аромату, консерванти. Забороняється продаж продуктів із рослинними жирами, непастеризованих соків, кави та кавових напоїв, енергетичних напоїв тощо.

Забороняється при приготуванні шкільних обідів та сніданків ставити в меню смажене м'ясо — усякі котлети та відбівні. Застосовувати ковбасні вироби, зокрема сосиски, сардельки теж - зась. При приготуванні в їдальнях напоїв — чаю, компотів, узварів, какао з молоком і т.і., заборонено використовувати цукор. Фрукти та ягоди теж саме подаються без цукру й підсолоджувачів. Принаймні раз на тиждень для учнів має готуватися риба.

До речі, для дітей, що мають особливі дієтичні потреби, наприклад, при алергії, має організовуватися окреме харчування. Для цього батьки дитини подають до закладу освіти медичну довідку від сімейного лікаря. У довідці встановлюється діагноз та зазначаються особливі дієтичні потреби учня.

В.Волошко.