На Шумах була репетиція – чекаємо подальші виклики

Новітні ініціативи влади щодо встановлення миру вже почали дратувати навіть мешканців прифронтових міст. Тож чергова заява представника ТКГ Л.Кравчука збурила активістів Бахмута. Вранішній дзвоник дружини військовослужбовця, члена правління ГО "Бахмат" Наталі Царик швидше порадував, що голова болить не тільки в тебе що з цим робити. Отже обговорили алгоритм дій — кого запрошуємо, що робимо, куди біжимо, і взялися до справи. В робочий день важко зібрати за пару годин багато людей, та в нас такого завдання і не стояло, головне виставити пікет і показати чергову "червону лінію", котру влада перетинає своїми діями, тут — за 20 від лінії зіткнення.

Вже на під'їзді до стели "Бахмут" на виїзді в бік Горлівки нас обігнали два авто, впізнана біла з емблемою ОБСЄ і зелена СЦКК. Фей факт трохи засмутив, проте голова ВЦА Зайцевого запевнив, що на Шуми через них не їздять. Не гаївши часу, ми вийшли до стели, зробили кілька фоток і відео, рванули в бік Торецька через Костянтинівку. Походу запрошували активістів з цих міст. В Торецьку біля автовокзалу нас зустрічав Володимир Єлець, більше в нас не виникало питання де ми проводимо свій пікет. За кілька хвилин до нас приєдналася машина зі Слов'янська.

На блок-пості під Шумами вже в очікуванні знаходилися журналісти центральних ТБ-каналів (Плюси, Інтер, 24, Радіо свобода). Чесно кажучи, нашій появі всі були здивовані, наче ми не здатні висловити свою позицію. Ще за кілька хвилин підтяглися хлопці з інших міст, тож зібралася чи маленька група. Вже на місці з'явилася інформація, що інспекцію чи-то відмінили, чи-то відклали, з іншого боку достовірної інформації не було ні в кого. Навіть Андрій Цаплієнко кілька разів поривався згорнути апаратуру та їхати на інші позиції.

З появою офіцера СЦКК страсті стали накалятися, більшість хлопців пройшли війну і їм зовсім не байдуже поява ворожого генерала в тилу наших захисників.

Ще більше збурювало намагання офіцера нас заспокоїти і відправити додому. Емоції в хлопців почали зашкалювати до нецензурної лайки.

З'явилася машина ОБСЄ, правда зупинилася подалі і щось вичитували. За деякий час під'їхали авта супроводження. До нас вийшов генерал ЗСУ Богдан Бондар. Пояснив чому не стало інспектування, розповів, що терористи ордло висунули нові вимоги, що вони вимагали дозволу на розкриття свого "прапору" (якоїсь незрозумілої шмати), по формі зі всіма відзнаками, а головне відео-, фото фіксації на позиціях. За словами генерала, вимоги більше скидалися на провокацію, ніж на бажання проведення реальної інспекції. Пан Богдан звернув нашу увагу на те, що метою інспектування було довести відсутність будівельних робіт на позиціях. Там й не було що доводити, все було видно по стану дороги, зарослої за довгий час без інтенсивного руху.

Втім був і позитивний момент від візиту до Шумів. Представник ОБСЄ зафіксував на фото роботу двох ворожих безпілотників, що є порушенням умов припинення вогню.

Генерал ще довго спілкувався з пресою, активістами, відповідав на різні питання що стосувалися інспекції, стану армії, потреб військових.

Висловив вдячність активістам за висловлену позицію, за підтримку військових. А в той час його супровід дякував нам за акцію тут під самими Шумами, за те, що дали всім зрозуміти, що на кордон вийдуть навіть цивільні, що вже не дозволять здавати свої позиції.

Наприкінці акції під'їхали й костянтинівці — Сашко Статива та Ігор Резенко. Можливо треба було б й більше людей зібрати, провести кращу підготовку. Втім, ми тепер знаємо, що ми не самотні. Тепер на перший поклик зберемося зі всієї Донеччини, а може й України.

Галина Олійникова, ВО «Свобода», "МАМА-86", член правління ГО "Бахмат".

Фото — «Донбас.Реалії».