Як офіцер запасу переміг бюрократію…

Одним із практичних нюансів військової служби — державної служби особливого характеру, є те, що у разі звільнення військовослужбовцям передбачено виплатити компенсацію за не використане речове майно. Наскільки ці правові норми виконуються на практиці? Як захищати свої права в різних ситуаціях? Оскільки ця невигадана історія, що трапилася влітку 2019-го, стосується багатьох військовослужбовців, членів їх сімей, розповім про нюанси діючого законодавства, коротко повідомлю про головні акценти підготовлених звернень від імені капітана 2-го рангу ВМС України на адресу різних держорганів.

Статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців. Речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України. Так, постановою КМУ від 16.03.2016 р. № 178 затверджено «Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно». Суттєво те, що із веденням в дію цього Порядку виплати № 178 військовослужбовці набули право на отримання грошової компенсації вартості за не отримане речове майно у разі їх звільнення з військової служби.

Про особливості Порядку виплати № 178

Цей Порядок визначає механізм виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв’язку і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. (Дія Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки.)

З якого моменту виплачується компенсація? Відповідно до п.3, п.4 Порядку грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у 2-х випадках: при звільненні з військової служби; у разі загибелі (смерті) військовослужбовця. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації. А командирам (начальникам) військової частини — за наказом старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Ким видаються такі довідки? Як має виплачуватися компенсація у разі загибелі (смерті) військовослужбовця? Відповідно до п.5, п.6 Порядку довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв’язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком. У разі загибелі (смерті) військовослужбовця грошова компенсація виплачується рівними частками членам його сім’ї та утриманцям. Тоді члени сім’ї та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця подають за місцем його військової служби заяву про отримання грошової компенсації.

Ця компенсація членам сім’ї та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця виплачується у разі, коли заява надійшла протягом трьох років з дня загибелі (смерті) або з дня набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим. (Члени сім’ї загиблого (померлого) військовослужбовця визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці — відповідно до Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.) Виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв’язку, Головному управлінню розвідки Міноборони та Управлінню державної охорони на відповідний рік.

Акценти звернень та досягнутий результат

Куди слід направити письмові звернення у разі не виплаченої грошової компенсації за речове майно після звільнення з військової служби ?

У нашому конкретному випадку перше своє звернення про вжиття заходів оперативного реагування, відновлення конституційних прав людини і громадянина офіцер запасу направив до тієї військової частини, з якої його було звільнено зі служби. (Такі звернення із усіма наявними підтверджуючими документами доцільно направляти «Укрпоштою» рекомендованим листом із повідомленням відправника про вручення кореспонденції адресату. Тоді через декілька днів отримаєте картку-підтвердження із зазначенням дати отримання документів адресатом.)

Крім того, за допомогою «Урядового контактного центру» (https://www.ukc.gov.ua) після проходження певних комп’ютерних процедур та електронної реєстрації в «особистому кабінеті» ми направили від імені Антона Олеговича із доданням фотокопії його особистого підпису звернення до Міністра оборони України, яке продублювали безпосередньо на офіційну електронну адресу Міноборони. А ще направили звернення на офіційну електронну адресу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

У зв’язку із закінченням строку контракту капітана 2-го рангу ВМС було звільнено з військової служби у запас. Згідно Довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, виданої начальником речової служби тилу військової частини, офіцеру запасу держава повинна була ще при звільненні виплатити понад 100 тисяч грн. Але неодноразове усне спілкування із командуванням військової частини не принесло результатів. Антону Олеговичу відмовляли з причини відсутності коштів на відповідних статтях фінансування. Водночас Основним Законом — Конституцією України та діючим законодавством гарантовано право кожному на достойний рівень життя та соціальний захист, в тому числі військовослужбовців та членів їх сімей.

«На превеликий жаль, мушу звертатися до державних органів, щоб домогтися отримати належні мені кошти. Сподіваюсь на досудовий спосіб позитивного вирішення цього питання». Саме так лаконічно і переконливо закінчувався текст звернення заявника.

Суттєвим позитивним результатом є те, що офіцеру запасу вдалося захистити свої права досить швидко, без судового розгляду справи. Приблизно протягом півтора місяця від дати звернення належна сума компенсації за не використане речове майно надійшла на банківську картку заявника.

Леонид Гапеев, юрист