ЗМІНА ГАЗОПОСТАЧАЛЬНИКА: ЯК ДІЯТИ?

Нині читачі стали доволі активно писати і телефонувати до редакції із запитаннями про можливості змінити газопостачальника. Хтось хоче знайти нового суб’єкта з власної ініціативи, сподіваючись знайти більш дешеві варіанти споживання блакитного палива. Інші ж наші співвітчизники хвилюються, що робити, через загальнодержавні нововведення. Отож, пропоную розібратися у нюансах газової теми, аби споживачі знали, як діяти у різних ситуаціях.

Одразу пробачте автору за відверту розмову, бо довелося у пошуках інформації досліджувати різні джерела. Втім, саме законодавчі першоджерела, на превеликий жаль, сформульовані так, що пересічним побутовим споживачам доведеться не легко: і за борги попередньо розплатитися, і почекати відповіді нового, обраного постачальника теж не один день. Отож, прийміть мої співчуття з цього приводу, бо раніше діючі більш прості і чіткі «правила гри» у цій газовій сфері ми «поховали» в історію.

Ринок газу — не базар без правил…

Одним із соціально-правових першоджерел газової гри є порошенківський так званий ринок газу, після якого Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) затверджує свої «Правила постачання природного газу», які створюють не завжди вигідне становище для споживачів. Якщо ви почитаєте десь в інтернеті більш оптимістичну інформацію на різних громадських інформаційних платформах про те, що існуючу бюрократію можна спростити й подолати, то це не зовсім відповідає дійсності. І в якості доказу маю навести правові норми від Регулятора, які ускладнюють життя пересічним споживачам.

Спочатку ми усі стали «заручниками» глобальної політики. Ще на початку червня Міжнародний валютний фонд затвердив 18-місячну програму stand by для України на 5 млрд доларів. Перший транш становить 2,1 млрд доларів. Одна з умов так званої «співпраці» України з МВФ — це ринок газу для населення. Раніше «допоміг» у цьому Закон № 329-VIII «Про ринок природного газу», підписаний 9 квітня 2015 року тодішнім президентом Порошенком. Відповідно до ст.3 цього Закону ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб’єктів природних монополій, та за принципами забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів природного газу, у тому числі вільної торгівлі природним газом та рівності суб’єктів ринку природного газу незалежно від держави, згідно із законодавством якої вони створені; вільного вибору постачальника природного газу; рівності прав на ввезення та вивезення природного газу на/з території України; невтручання держави у функціонування ринку природного газу. Доволі красиво по-сучасному написано? Але ж є тут свої «підводні камені». Тепер держава не втручається у цей ринок природного газу.

Водночас ринок не може бути базаром без правил. Тому у статті 4-й Закону визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. (Це Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг). До слова, серед основних завдань Регулятора є: створення передумов для отримання споживачами економічних вигод від ефективного функціонування ринку природного газу, конкуренції на ринку природного газу та реалізація дієвих механізмів захисту їхніх прав; спільно з іншими суб’єктами владних повноважень забезпечення ефективного застосування заходів захисту прав споживачів, у тому числі передбачених цим Законом; забезпечення споживачам (оптовим покупцям) можливості вільно обирати та змінювати постачальника (оптового продавця) на умовах, передбачених цим Законом та іншими актами законодавства.

Що робити, або практичні запитання…

Як обрати нового газопостачальника? Які документи слід йому надати для оформлення поставки блакитного палива?

Постановою НКРЕКП від 10.06.2020 № 1080 затверджено «Зміни до Правил постачання природного газу». Відповідно до п. 5 Правил для укладення договору постачання природного газу побутові споживачі разом із заявою-приєднанням до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам пред'являють постачальнику оригінали таких документів: документи, якими визначено право власності чи користування приміщенням; документ, що посвідчує особу споживача (паспорт громадянина України, ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України), реєстраційний номер облікової картки платника податків; належним чином оформлена довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності). А далі бюрократія жорсткіша. Постачальник природного газу для укладення договору постачання має право додатково вимагати інші документи, перелік яких визначений на його сайті.

Також є певні плюси для споживачів, які мають доступ до інтернету. Побутові споживачі мають право надавати інформацію та документи у вигляді електронних документів відповідно до законодавства про електронний документообіг та використання електронних документів.

Передача інформації та документів здійснюється за допомогою інформаційних (автоматизованих) систем постачальника та/або засобами електронної пошти на адресу постачальника, яка зазначена на його сайті.

Постачальник природного газу не пізніше трьох робочих днів з дня отримання від побутового споживача заяви-приєднання до договору постачання природного газу здійснює перевірку на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи наявності діючого постачальника у такого споживача.

Скільки споживачу доведеться очікувати оформлення договору?

Відповідно до п.8 Правил у разі згоди постачальника укласти договір із побутовим споживачем початок постачання відбувається протягом трьох тижнів з дня реєстрації заяви приєднання споживача до договору постачання природного газу. Перед тим як змінити постачальника, який буде для вас прийнятним варіантом (за ціною), перевірте, чи має він ліцензію НКРЕКП. Цю інформацію стосовно того чи іншого постачальника пошукайте на офіційному сайті Нацкомісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Це означатиме, що компанії, зазначені у реєстрі ліцензіатів НКРЕКП на ринку природного газу, мають право постачати газ побутовим споживачам. До речі, лише 39 постачальників газу з тих, що мають ліцензії НКРЕКП, працюють з роздрібними клієнтами.

Що робити пенсіонерам, які не можуть за станом здоров’я самостійно далеко пересуватися від рідної оселі для оформлення документів із новим постачальником?

Доведеться оформити довіреність на іншу людину, або попросити відвезти документи родичів, друзів, знайомих, попередньо домовитися по телефону про це із новим газопостачальником, або знайти можливість надати документи електронним способом.

Які можуть виникнути проблеми у побутового споживача через заборгованість?

На підставі п.11 Правил споживач зобов’язаний здійснити повний остаточний розрахунок з попереднім постачальником. Потім попередній постачальник не пізніше ніж через шість тижнів після виключення побутового споживача з Реєстру його споживачів в інформаційній платформі зобов’язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості, у тому числі за графіком погашення заборгованості (за його наявності) за договором постачання природного газу. Далі побутовий споживач повинен здійснити оплату такого рахунку не пізніше десяти робочих днів з дня виставлення рахунку. Якщо до початку процедури зміни постачальника на об’єкт побутового споживача було припинено (обмежено) постачання природного газу через наявну заборгованість, подальше постачання природного газу новим постачальником може здійснюватися після погашення всієї заборгованості перед постачальником, за ініціативою якого було припинено (обмежено) постачання природного газу.

Зміна постачальника має відбуватися без примусу

Де споживач може знайти інформацію щодо вільного вибору постачальника природного газу?

Відповідно до ст.4 Закону «Про захист прав споживачів» споживачі під час укладення, зміни, виконання та припинення договорів щодо отримання (придбання, замовлення) продукції, а також при використанні продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію державною мовою про продукцію, її кількість, якість, асортимент, її виробника (виконавця, продавця). На своєму офіційному сайті «Донецькоблгаз» розмістив таку інформацію «Щодо вільного вибору постачальника, фіксації та передачі показників лічильника газу до ПАТ «Донецькоблгаз». До цього постачальника надходять чисельні звернення споживачів природного газу щодо примусового оформлення договорів на постачання природного газу від «інших компаній», які загрожують, у разі відмови від підписання договору здійснити відключення споживачів від системи ГРМ. Такі дії є протиправними і суперечать діючому законодавству України. А відключення від газопостачання може здійснювати тільки ПАТ «Донецькоблгаз» за дорученням від діючого Постачальника, з яким укладено договір на виконання робіт пов’язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачів-боржників.

Куди звертатися зі скаргами або за консультаціями, роз’ясненнями у цій газовій сфері? Які не приємні сюрпризи можуть очікувати на споживачів під час зміни газопостачальника?

Регулятором є Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Адреса: 03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19,

вебсайт: www.nerc.gov.ua,

e-mail: [email protected].

У разі необхідності звернення (скаргу) споживача можна направити на поштову або електронну адресу НКРЕКП. Електронне звернення (письмове звернення, надіслане з використанням мережі Інтернет або засобів електронного зв'язку) слід надсилати

на e-mail: [email protected].

Вже є факти зловживань своїм становищем на Київщині з боку облгазів та газзбутів. Людям виставляють рахунки за так звані «температурні» коефіцієнти вже після зміни постачальника, хоча раніше таких нарахувань газопостачальними не робили. І за інформацією Ольги Бабій, представниці НКРЕКП, вже прийнято до розгляду першу офіційну скаргу до Регулятора на незаконне нарахування температурних коефіцієнтів після зміни постачальника газу. Отож, нам варто вірити у перемогу споживачів та сподіватися на ефективну роботу держорганів.

Леонид Гапеев, юрист.