Звільнення від сплати земельного податку

У нинішніх умовах ринкової економіки подбати про особисті соціально-економічні права варто заздалегідь. Бо нерідко певні пільги надаються лише з моменту звернення. Отож, поговоримо про те, як скористатися можливістю звільнення від сплати земельного податку.

Якщо раніше, до прийняття Податкового Кодексу України (ПКУ) діяли окремі норми законодавчих актів стосовно пільг у сплаті земельного податку (скажімо, для пенсіонерів зі статусом «ветеран праці»), то нині посадові особи Державної фіскальної служби (ДФС) практично застосовують виключно діючі норми ПКУ.

Коли нормами ПКУ передбачено сплачувати земельний податок? Відповідно до ст.281, п. 281.1 ПКУ базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Кого звільнено від сплати земельного податку?

Тепер найцікавіше: про пільги зі сплати земельного податку для фізичних осіб. На підставі ст.281, п. 281.1 ПКУ від сплати податку звільняються такі 5 категорій: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На яких ділянках та в якому розмірі передбачено звільнення від сплати земельного податку? Відповідно до п. 281.2. ПКУ звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм. Так, для ведення особистого селянського господарства пільга розповсюджується у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара. Якщо маєте транспортний засіб, то для будівництва індивідуальних гаражів можна отримати пільгу не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.

І ще є цікава норма п. 281.3 ПКУ. Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Що робити власнику декількох земельних ділянок одного виду використання, як оформити пільгу зі сплати земельного податку?

На підставі п. 281.4 ПКУ якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 цієї статті, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, тоді необхідно до 1 травня поточного року подати письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги.

З якого моменту починає діяти пільга? Відповідно до п. 281.4 ПКУ пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву. (Інакше кажучи, буде взято до уваги дату і рік надання заяви із копіями підтверджуючих документів.)

Права та реалії, або оформимо заяву?

Практичне втілення у життя права на звільнення від земельного податку залежить від нас самих. Якщо ви є пенсіонером за віком, або нещодавно отримали цей чи інший статус, що дає право на пільгу, то варто одразу звернутися до Державної фіскальної служби за місцем вашого обслуговування як платника податку. Для цього у довільній формі слід написати заяву про звільнення від сплати земельного податку (або надати машинописний варіант документу), із зазначенням П.І.Б., адреси, телефону, ідентифікаційного коду, дати і особистого підпису.

Також треба додати до заяви копію документу про свій статус. Якщо за станом здоров’я пільговику важко це зробити, то є принаймні 2 варіанти вирішення питання. Можна надіслати на відповідну адресу ДФС документи «Укрпоштою», а до цього краще попередньо за телефоном уточнити достовірні дані про діючу поштову адресу та індекс. Також можете попросити безпосередньо надати документи до ДФС родичів чи знайомих, яким надана довіреність представляти ваші інтереси у різних державних органах. У нашому випадку під час прийняття заяви без зайвих проблем і зволікань прийняли документи і поставили відмітку із датою. Також автор цієї статті, окрім заяви про застосування пільги (звільнення від сплати земельного податку) додатково надав від імені та за підписом свого довірителя (пенсіонера за віком) іншу заяву про повернення коштів.

Заява про повернення коштів від сплати земельного податку у довільній формі може мати такий текст. «Прошу Вас повернути помилково сплачені кошти по земельному податку за 2019 рік у сумі 78,48 грн. на мій особовий рахунок. Мною вже було надано копію посвідчення пенсіонера за віком для звільнення від сплати земельного податку на підставі ст.281 п.281.1, пп.281.1.3 ПКУ. Відповідно до ЗУ «Про звернення громадян» прошу Вас надати відповідь на вказану вище поштову адресу. Додаток: копія платіжного документу про здійснену сплату земельного податку». (Суттєвий нюанс. У заяві про повернення коштів доведеться докладно прописати усі банківські платіжні реквізити, про які краще дізнатися безпосередньо в банківській установі.)

Практичні поради

Якщо ви належите до названих пільгових категорій та маєте якісь запитання, то варто скористатися можливістю направити відповідне звернення до ДФС Донецької області, ДФС України. Таке звернення має бути розглянуто і вам нададуть відповідь протягом 30 календарних днів. Якщо маєте доступ до інтернету, то можна порадити зареєструватися в особистому кабінеті «Урядового контактного центру» (Урядова «гаряча лінія» https://www.ukc.gov.ua). Ваше звернення до названих органів ДФС буде зареєстроване в електронному вигляді, а відповідь так само зможете отримати на зазначену вами електронну і поштову адреси. При цьому можна зекономити час і кошти, не замовляючи поштових послуг. Також є практично корисна особливість розгляду звернень за допомогою «Урядового контактного центру»: вони не повинні десь загубитися, беруться на контроль і відповіді надаються вчасно. Тобто доведеться чекати не більше 30 днів.

Ще на практиці нерідко виникають ситуації, коли оформлення пільги триває довше місяця, ніж передбачено Законом «Про звернення громадян». З такою проблемою автор особисто зіткнувся, коли нещодавно надав документи довірителя (пенсіонера за віком) до відповідного органу ДФС. Тоді направив електронні звернення до органів ДФС про захист прав платника податку, пенсіонера за віком одразу 2-ма способами: на електронну адресу держоргану та через «особистий кабінет» https://www.ukc.gov.ua.

По суті звернення просив сприяти в оперативному розгляді поданих 2-х заяв у встановлені Законом строки. Додатково просив поінформувати (із посиланням на діючі норми законодавства), чи потрібно щороку подавати підтверджуючі документи для звільнення від сплати земельного податку пенсіонеру за віком, чи ця процедура здійснюється один раз з моменту звернення, і в подальшому цю пільгу застосовуватимуть автоматично без звернення.

Л.Гапеев