Україна може втратити легальний ринок електронних сигарет - учасники ринку

Уже з перших днів 2021 року всі рідини для електронних сигарет, які колись були доступні в Україні у вільному продажі, виявляться під дією принципово нових правил. Відтепер ця продукція повинна в обов'язковому порядку супроводжуватися акцизною маркою з відповідною сплатою акцизного збору. Як вважають основні учасники ринку електронних сигарет в країні, подібні нововведення призведуть до зростання цін на рідини для електронних сигарет майже в три рази і зроблять велику частину торгівлі нелегальною.

Технічні нюанси закону, згідно з яким, уже з нового року всі рідини для вейпів в Україні стають підакцизним товаром, приведуть до того, що легальний вейп-ринок в країні просто зникне. З такою заявою виступили представники ГО «Союз вейперів». Зрозуміло, в подібних умовах торгівля буде вестися підпільно, а велика частина користувачів перейде до практики самостійного приготування рідин за допомогою компонентів, представлених у великій кількості онлайн-магазинів, наприклад, в вейп шопі Cloudfall.

За словами галузевої організації, зазначений закон спрямований виключно на ліквідацію ринку вейпінга в країні.

«Ухвалення цього закону пролобійовано великими тютюновими компаніями, які отримають від цього пряму вигоду. У нашій же індустрії таких грошей немає, тому лобіювати законопроекти виробники не можуть. Мова в даному випадку йде зовсім не про мільярдні прибутки, адже існує величезна кількість дрібних виробників, доходи яких не більше 100 000 гривень за рік. Нічого подібного вони собі дозволити не можуть », - наводить УНІАН слова глави громадської організації Олександра Гордійко.

Крім того, експерт додав, що в законі не передбачено ніяких перехідних положень для ринку, які дозволили б заздалегідь купити акцизні марки і сплатити відповідний збір. І якщо ситуація, що склалася найближчим часом не буде врегульована, вже з початку 2021 року вартість рідин для електронних сигарет в Україні може подорожчати більш ніж в три рази, що зробить даний продукт недоступним для великої кількості користувачів.

«Зараз середній цінник за флакон рідини на 60 мл. в країні становить близько 120 гривень. Але вже з початку 2021 року людині буде необхідно заплатити за кожний такий флакон близько 180 гривень лише акцизного збору, не враховуючи ціни самого продукту. В результаті вийде, що вартість одного флакона складе близько 300 гривень - це вже майже трикратне подорожчання », - зазначив Гордійко.

За його словами, представники вейп-індустрії в Україні хочуть працювати легально і готові дотримуватися всіх законних норм. Однак зазначений документ при його вступі в силу просто вб'є індустрію. 90% виробників будуть змушені або закритися, або піти в тінь. І в цьому випадку бюджет України може недоотримати понад мільярд гривень податкових надходжень, а сама держава остаточно втратить можливість регулювати ринок вейп-пристроїв і супутніх товарів. Зрозуміло, з серйозними втратами зіткнуться і численні представники малого бізнесу, більшість з них, взагалі, чекає банкрутство.