Эколог против субботников

Эту статью сегодня распространил мой приятель киевский эколог и журналист Олег Листопад:

Аби день всеукраїнського прибирання вчергове  не перетворився на банальну піар-акцію, про довкілля загалом, як і про висаджені деревця, треба дбати постійно.

Десяток сухих нудних тичок — ось і все, що залишилось біля нашого теремківського озера після чергового дня довкілля. Кілька років тому ці берізки садили з помпою, за участі народного депутата, керівників районної влади й інших солі-і-ідних дядечків та гарних дівчат «з комсомольським» (чи як там зараз кажуть) завзяттям.

І так у всій Україні. Саджанці, поспіхом увіткнуті в землю людьми, які і зеленого уявлення не мають про те, як треба садити дерева, гинуть сотнями, тисячами. І не тільки через порушення технології посадки. Адже посадити — це лише перший крок на довгому шляху до вирощування, викохування зеленого, вибачте за штамп, друга. Його ж треба потім і поливати, і обкопувати, і від шкідників захищати. Недарма кажуть: не та мати, що народила, а та, що виростила. Так і з деревами: не той екологіст, що посадив, а…

Добре пам’ятаю, як вулицями мого рідного Запоріжжя їздили водовозки і поливали не тільки квіти, а й характерні для міста сріблясті тополі. Бо в спекотному кліматі південного міста молоді деревця б не вижили (це нині вони дістали своїм довгим корінням до глибших водоносних шарів і можуть обійтися без поливу).

А тепер згадайте, коли ви бачили, щоб комунальники поливали дерева на ваших вулицях? Отож-бо. І вода, і бензин нині недешеві, це ж вам не СРСР з його копійчаною солярою і фактично безплатною Н2О.

Звідси, до речі, висновок: слід особливо берегти старі дерева, бо не факт, що будуть кошти на догляд за новими, які потребують активного поливу і ретельного догляду.

Вибір саме тополь для озеленення індустріальних центрів не випадковий. Тривалі дослідження радянських ботаніків показали, що саме цей вид дерев добре очищає повітря і є стійким до забруднень. А що садять у містах нині? Про добір порід і не йдеться. А ще нерідко саджанці привозять з-за кордону. А вони ж мало того, що захмарно дорогі, так ще й не адаптовані до наших кліматичних умов.

І тут я сумно згадую про ліквідацію (добре-добре, «перенесення за межі столиці») деревно-декоративного розплідника Київзеленбуду, який і посадковим матеріалом Київ забезпечував, і приймав на себе удар газів з Окружної дороги, рятуючи легені жителів мікрорайону «Теремки». Тепер на місці саджанців будуються елітне житло і черговий розважальний центр плюс новий Центральний автовокзал. Як вони нас будуть рятувати від смогу???

З іншого боку від Окружної нас рятувала захисна зелена смуга. Тепер на неї наповзають усякі пивнички та шиномонтажі, дерев меншає, навколо вцілілих утрамбовується ∂рунт.

Тому я прошу працівників екоінспекції, міліції, податкової тощо: не йдіть садити дерева. Вийдіть краще зі своїми посвідченнями до нас, на «Теремки-ІІ», закрийте к бісовій мамі усі ці гадючники.

Тому я прошу працівників Голосіївської райдержадміністрації: не колупайтеся в землі, це не ваше. Натомість позабирайте і порвіть назавжди дозволи «підприємців», які нищать нашу захисну зелену смугу. А якщо дозволів немає, то відразу приїдьте на бульдозері й усе геть позносьте.

Тому я прошу керівників усіх комунальних служб: не беріться показово, на камеру, за лопати. Хай садінням займаються ваші професійно підготовлені підлеглі. А ви краще на день довкілля звітуйте про свою роботу. А також про рух коштів на рахунках. І про те, скільки дерев із посаджених торік і позаторік засохло. Тільки будьте чесними, бо ми ж тут живемо і все бачимо.