Комментарии экспертов по экологической ситуации в Константиновске

Експертна оцінка щодо використання так званої барди від технічного директора Українського наукового інституту технічної екології, головного редактора регіональної газети “Екологія промислового краю” Ліни Плющакової:

При виробництві добавок до палива (біоетанолу) утворюються значні обсяги кубових залишків після дистилляціі (барда). І саме навколо цієі барди відбувається багато шуму. Тож пропоную розібратись в ситуаціі.

Відповідно до ЗУ "Про відходи" відход це те, що утворилось в результаті виробничої діяльності та не може буди використане за місцем утворення, та власник якого має намір його позбутися шляхом утилізації.

Тому керуючись положеннями цього закону виходить, що барда, яка утворилась при виробництві біоетанолу не може далі використовуватись і власник має намір його позбутися. Висновок - барда є відходом, тому поводження з нею підпадає під дію ЗУ " Про відходи". А отже, власник цієї барди повинен укласти договір з ліцензованою організацією на утилізацію останньої.

Але у випадку з підприємством ТОВ "АТОПАЗ", що зливає барду навкруги міст Костянтинівка, Слов' янськ, Краматорськ, її власник стверджує, про цінні властивості барди в якості добрив. І під цією маркою гаряча барда зливається на поля знищуючі посіви. Якщо взяти до уваги цінні властивості барди, то її власник повинен визнати її не відходом виробництва, а побічним продуктом, на який повинен отримати сертифікат якості та реалізовувати зазначений продукт в якості добрива фермерським господарствам. В свою чергу фермерські господарства повинні мати регламент розведення та внесення на поля зазначеного добрива. Але ж цього не відбувається. Натомість варварське зливання барди на поля не лише знищує врожай, а й забруднює земельну ділянку та створює шкоду державі.

В цей же час відбувається зливання барди ТОВ "АТОПАЗ" на Костянтинівські очисні споруди.

Тому постає питання, чому цінний продукт з властивостями добрива зливається в каналізацію? Чи може барда все ж таки відхід виробництва?".

***

***

Экспертное заключение специалиста-гидрогеолога из Бахмута

Белогорье – природный водозабор уникальной питьевой воды, откуда Константиновка, иногда до половины жителей, получают водопроводную воду. Это верховодка – не глубинные воды, чистая отфильтрованная через мел вода. Формируется она за счет ореола, который образовывает вся, так называемая, Константиновская низменность. Это, в том числе, Червонянские холмы, места, где добывают дикий камень и дальше, до Алексеево-Дружковки. Это всё – площадь водозабора. После прохождения по подземным горизонтам, фильтрации, вода выходит на Белой Горе.

У нас давно возникло подозрение, что разгрузка по подземным горизонтам идет не в реку, а в другую сторону, в сторону Белой Горы, расположенной на территории Иванопольского сельсовета. Мы видим, что Торец в районе Новоселовки и Алексеево-Дружковки не пополняется. Значит большинство пополняет водозабор.

Еще – подозрительно странно то, что речка Кривой Торец цветет так сильно именно в районе сброса Горводоканала. Это может быть подтверждением того, что биологическое загрязнения с зоны расположения "Костного" завода и многочисленных подземных незаконных скотомогильников попадает в реку.

Санстанция должна сделать анализ. Но, зная уровень нашей санстанции, нет уверенности, что они что-то найдут. Проблема в том, что болеют и не знают от чего.

Поэтому надо немедленно взять по Константиновке информацию – сколько заболеваний может быть вызвано приемом загрязненной питьевой воды, сколько состоянием воздуха".