Чекаємо змін у карантинних штрафах?

Напевно, ми з вами не забули про 17-тисячні карантинні штрафи за перебування без захисної маски у громадських місцях? Дійсно, були не поодинокі випадки, коли суди виносили рішення про накладення на людей таких величезних штрафів. І ось, здається, законодавець усвідомив просту істину: у цьому питанні потрібні зміни. Ідея нового Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», на перший погляд, доволі зрозуміла: суми штрафів слід зменшити до розумних і більш помірних розмірів, а процедуру і часові межі накладення штрафів практично максимально спростити та прискорити. Отож, які зміни у карантинних штрафах очікуємо найближчим часом?

Новий Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», підтриманий парламентським Омбудсменом, вже прийнятий Верховною Радою, і чекає підпису Президента держави.

Це урядовий законопроект, який відповідно до статті 93 Конституції України Кабінет Міністрів подав до парламенту в порядку законодавчої ініціативи.

Які суттєві зміни нас очікують?

На законодавчому рівні прописано те, як правильно носити маски. Поки що у діючих правових нормах порушенням вважається відсутність маски як такої, і жодного судового рішення не ухвалювалося стосовно того, як людина закриває ніс та рот. Але тепер ці вимоги впроваджують жорсткіше.

Новий Закон спрямований на запобігання розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-2019, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, серед населення України. Цим Законом статтю 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення доповнено частиною другою, тобто передбачено адміністративну відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок.

Згідно із новим Законом «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, — тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». (= від 170 до 255 грн.)

Законом також внесено зміни до статей 219, 221, 222, 236, 255 Кодексу (КУпАП) з метою реалізації повноважень виконавчих комітетів (виконавчих органів) сільських, селищних, міських рад щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, що передбачені частиною другою статті 443 Кодексу, та реалізації повноважень органів Національної поліції, органів державної санітарно-епідеміологічної служби щодо складання протоколів та розгляду справ про адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою статті 443 Кодексу. Тобто йдеться про наділення відповідними повноваженнями названі держоргани складати протоколи про адміністративні правопорушення за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту (респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот). Ці держоргани зможуть складати протоколи за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Зараз відповідно до статті 443 Кодексу за це передбачено накладення штрафів на громадян від 17 тисяч грн.

Яка позиція профільних інституцій та державних органів стосовно нового Закону?

За інформацією парламентського Комітету з питань правоохоронної діяльності від 04.11.2020, законопроект підтримується Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Національною поліцією України, Міністерством юстиції України, Міністерством охорони здоров’я України. І цей профільний Комітет рекомендує парламенту відповідно до частини другої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (реєстр .№ 3891) прийняти за основу та в цілому.

Як новий Закон має взаємодіяти із урядовими постановами, введеними в дію на період карантину? Чим обгрунтоване його прийняття?

За наявним висновком Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України на проект Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» метою законопроекту є запобігання розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-2019, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, серед населення України. Для досягнення цієї мети пропонується внесення змін до Глави 17 КУпАП «Підвідомчість справ про адміністративні правопорушення» для реалізації повноважень місцевих судів та виконавчих комітетів (виконавчих органів) сільських, селищних, міських рад щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також органів Національної поліції, органів державної санітарно-епідеміологічної служби. Йдеться про можливість цими держорганами складати протоколи для розгляду такої категорії справ.

В обґрунтування необхідності прийняття законопроекту зроблено акцент на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» передбачено на період дії карантину заборону перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). Цією урядовою постановою, серед іншого, передбачено, що діяльність з надання послуг громадського харчування, музеїв, музеїв просто неба та історико-культурних заповідників можлива за умови використання відвідувачами респіраторів або захисних масок. Також можливе перевезення пасажирів метрополітенами за умови забезпечення перевізником контролю за використанням ЗІЗ.

Які карантинні нововведення вже запроваджено на урядовому рівні до ухвалення парламентом Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»?

На підставі постанови КМУ від 22 липня 2020 р. № 641 (зі змінами, внесеними постановою від 21 жовтня 2020 р. № 972) «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з метою запобігання поширенню на території України цієї хвороби, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва карантин, продовжили на всій території України дію карантину. Залежно від епідемічної ситуації в регіоні або районі чи місті обласного значення встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Коли у регіоні визначається значне поширення COVID-19?

Регіоном із значним поширенням COVID-19 вважається той регіон, в якому наявна хоча б одна з таких ознак: завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком та з підозрою на інфікування COVID-19, становить більш як 50 відсотків протягом п’яти днів підряд без урахування ліжок, відведених для лікування у дитячих відділеннях/закладах; середня кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та імуноферментного аналізу становить менш як 48 тестування на 100 тис. населення протягом останніх семи днів; показник захворюваності на COVID-19 за 14 днів на 100 тис. населення перевищує базовий рівень захворюваності. Тут є суттєве уточнення. Базовий рівень захворюваності на COVID-19 становить 40 нових випадків на 100 тис. населення за 14 днів.

Які суттєві карантинні заборони запроваджено на урядовому рівні?

Відповідно до п.10 постанови КМУ № 641 на території України на період дії карантину запроваджено 3 такі заборони:

1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;

2) перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні;

3) самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації.

Якою є фінансова арифметика діючих та запроваджених у найближчій перспективі карантинних штрафів за перебування у громадських місцях без засобів індивідуального захисту, тобто без маски?

Поки що штрафи є дуже фінансово обтяжливими. Адже стаття 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (її назва «Порушення правил щодо карантину людей») визначає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами накладення штрафу на громадян від 17 000 до 34 000 гривень. До речі, наявна судова практика свідчить про не ефективність діючого 17-тисячного штрафу. У більшості випадків суди виносили рішення про малозначимість адмінпроступку, про відсутність складу адмінправопорушення і штрафи не накладали. Хоча й були випадки накладення таких багатотисячних штрафів на фізичних осіб, що не покращило їхнє матеріальне становище.

Отож, незабаром, коли Закон із підписом Президента буде офіційно оприлюднено і він набуде чинності, є надія на фінансове полегшення у розмірі карантинних штрафів. Втім, вже зараз варто звикати правильно носити маски, аби не наражати себе на соціально-юридичні ризики.

Леонид Гапеев, юрист.