СКОКО-СКОКО?!

Службова недбалiсть, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язкiв через несумлiнне ставлення до них, що заподiяло iстотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та iнтересам окремих громадян.., - карається штрафом вiд п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян або виправними роботами на строк до двох рокiв, або обмеженням волi на строк до трьох рокiв, з позбавленням права обiймати певнi посади чи займатися певною дiяльнiстю на строк до трьох рокiв.

Кримінальний кодекс, стаття 367.

На цю тему я вже писав багато. Зокрема, можна познайомитись із статтями: «Опалення: за що сплачуємо» («Провінція» № 44 від 29.10.03) і «Автономне» (індивідуальне) чи «централізоване опалення?» («Провінція» № 15 від 11.04.07).

Газета «Знамя индустрии» № 58 від 31.07.08 р. оприлюднила «плач Ярославни», так званий «Анализ регуляторного влияния» проекта рішення виконкому міської ради: «О согласовании тарифов на услуги по отоплению… для населения…» Оприлюднений і проект цього рішення. Цікаво, що проекти рішень виконкомів сільських рад надруковані державною мовою, хоча й з помилками, а проект міськвиконкому — російською. Що вони мають на увазі? На що натякають? Невже вважають мешканців міста Костянтинівки такими тупоголовими, що вони не зрозуміють рішення українською? А може це не мешканці тупі, а хтось інший з виконкому міськради? Адже усім відомо, як наші місцеві владці приховують свій інтелектуальний рівень, та так добре, що відшукати його не вдається нікому.

Утім, повернемось, як кажуть, до наших баранів. Депутати, незалежно від коліру партійного пір’я, мовчки освятять, а виконком затвердить ці тарифи. Можна вважати, що рішення вже прийняте і затверджено виконкомом.

Тому, з початку опалювального сезону, протягом шести місяців плата за опалення у нашому місті становитиме 8 грн. 42 коп. (!!!) за один квадратний метр. Кожен може підрахувати, скільки вартуватиме опалення, починаючи з жовтня. Кожен може уважно передивитись свої документи на квартиру і з’ясувати, чи не включені в площу, за опалення якої сплачуватимуть, балкони. Таке велике підвищення тарифів я передбачав: «Тепломережа не вдовольниться існуючою ціною (5,28) за опалення, зважаючи на безмежні власні витрати і втрати тепла». (Ярослав. «Провінція» № 15 від 11.04.2007).

Я впевнений, що якби був проведений незалежний аудит, то були би виявлені такі витрати Тепломережі, які зовсім не стосуються вироблення тепла. І питомий вміст зайвих витрат аудит би підтвердив на досить високому рівні. Щоб це зрозуміти, достатньо завітати до їх контори, особливо взимку. Там тепло як у лазні. Вони не дотримуються температури 18°, яку вважають для решти людей комфортною. А скільки людей там «працює»! У кожного співробітника свої функції, більшість яких не має жодного стосунку до забезпечення теплом будинків. Мені це нагадує оповідання російського письменника Валерія Попова, в якому він розповів, як під час перебудови його призначили директором інституту, де було 300 співробітників. Вони займалися лише одним — розрізняли еротику від порнографії. В якийсь момент директор напився і сказав, що ніякої різниці немає. Після цього випадку інститут ліквідували. Можливо варто напоїти керівника Тепломережі?

Жеки вже «промили» теплові мережі будинків з невстановленими вентилями. Як це їм вдалося? І чим вони ці відкриті (!) труби промивали? Звісно, зараз ще тепло. Утім, це не надовго. Мене завжди дивує, як місцева влада, з настанням холодів сполохано прокидається від літнього сну. Як вона щороку, ошелешена несподіваністю настання зими, продирає очі і дивується, мовляв, не чекали. Так само, як колись несподівано наставала для колгоспів і МТС посівна і уборочна. Можливо, щодо промивки я помиляюсь. Тоді нас розсудить зима, коли шаленітиме холодний вітер, і битиметься у вікна снігова хурделиця.

Місцева влада повідомила, що тепер дозволено встановлення автономного опалення. От спасибі, всерйоз дякувала газета. І ніхто не переймається тим, що ця заборона була незаконною. Кабмін партії регіонів вніс до постанови уряду зміну, яка унеможливлювала не тільки встановлення індивідуального опалення, а й навіть відключення (!) від «Тепломережі»: «Вiдключення споживачiв вiд мереж централiзованого опалення та постачання гарячої води здiйснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування… схемою теплопостачання…» (Ярослав. «Провінція» № 52 від 26.12.2007 р.).

Ця постанова суперечила основним засадам Конституції. Право людини відмовитись від нав’язуваних послуг було поставлено в залежність від думки чиновника місцевої влади. Втішає, що знайшовся хтось із тверезим розумом і дозволив. Але він піклувався не про городян. Імовірніше цей хтось пролобіював дозвіл встановлювати автономку, бо має власний інтерес, та й обставив одержання дозволу такими умовами...

Натомість залишається право людини відмовитись від центрального опалення без встановлення автономного і без довідок про відсутність будь-яких боргів. Для цього достатньо принести таку заяву в тепломережу і отримати відмітку про її прийняття. Якщо у цьому буде відмовлено, можна поштою надіслати заяву рекомендованим листом. Коли представник Тепломережі у місячний термін не складе акта про відключення від центрального опалення, можна не сплачувати за неіснуюче опалення. В крайньому випадку є сенс звернутись до суду за захистом своїх прав. Так, це бунт. Це спротив тим, хто вважає, що має право вирішувати, як нам жити. Звичайно, цей рецепт не для всіх. Він для тих, хто має власну гордість, для тих, хто не дозволяє у подібних випадках знущатись над собою і заганяти себе у штучно створені лещата. Цей рецепт для тих, хто знає ціну місцевій неукраїнській владі.

І зверніть увагу, як тільки підвищаться тарифи, одразу ж почнеться ґвалт, щодо другої державної мови, і відбудуться протести проти вступу до НАТО. Треба ж якось відволікти увагу людей від такого нахабного підвищення тарифу на опалення.

Указом Президента України № 1324/2007 від 28 грудня 2007 року було дано доручення Кабінету Міністрів України забезпечити реалізацію положень Концепції ціноутворення у сфері житлово-комунальних послуг:

«Якість життя населення значною мірою залежить від надійності, якості та доступності житлово-комунальних послуг, що надаються населенню. Забезпечення реалізації інтересів суспільства потребує вдосконалення цінової політики у сфері житлово-комунальних послуг щодо гарантування захисту прав споживачів цих послуг...

Обмежене залучення до процесів формування цін/тарифів представників громадськості та відсутність належного контролю з боку суспільства за використанням коштів, отриманих за надання житлово-комунальних послуг, створює підґрунтя для зловживань у цій сфері та підвищує соціальну напругу.

Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги має здійснюватися на таких принципах:

- збалансованості інтересів всіх учасників суспільних відносин у сфері житлово-комунальних послуг;

Захист прав споживачів має базуватися на таких принципах:

- відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості;

- відповідальності суб’єктів господарювання за надання житлово-комунальних послуг не в повному обсязі або неналежної якості».


Я вже колись закликав мешканців міста і можу повторитись: «Не покладайтесь на владу, яка щорічно радісно рапортує про виконані роботи щодо підготовки до зими. Вона переступить через цю проблему, як через скинуті штани і попрямує до нових звершень у «покращенні» життя. Отже, готуйтесь до зими. Складайте акти. Подавайте їх у «Тепломережу». Залишайте собі копію з відміткою про одержання акту Тепломережею. На заощаджені гроші, які поверне «Тепломережа» за недостатнє опалення, можна зігрітись, якщо не фізично, то хоч морально». (Ярослав. «Провінція» № 44 від 29.10.03).