Які є види арматури за міцністю?

Сталеві арматурні прутки мають широке застосування в будівництві. Використовують їх для армування, у вигляді сіток для стін, полу та інших залізобетонних конструкцій. Як приклад, завчасно сформовані та залиті блоки залізобетону використовуються для швидкісної побудови фундаменту. Такі конструкції в будівництві мають найкращі показники міцності. Але для того, щоб ці елементи витримували високі показники навантаження, до сталевих стрижнів є певні вимоги:

  • хороші зварювальні властивості;
  • здатність витримувати навантаження на розтягування;
  • загальна міцність матеріалу та опір корозії.

Щоб арматура набула таких якостей, виготовляється вона з попередньо очищеної від домішок вуглецевої та низьколегованої сталі.

Які є види арматури за міцністю?

Класи арматури

Найбільш популярними класами вважають арматуру А 400 та арматуру А 240. Ці види сталевих стрижнів вирізняються невисокою ціною та оптимальним запасом міцності для посилення будь-яких елементів конструкції. Окрім вищенаведених типів, існують ще й такі: А-300, -500, -600, -800,-1000 та інші. Також до цифр іноді додають букви, наприклад, С, К, СК. Відрізняється така арматура між собою хімічним складом. Чим вищу арматура має цифру маркування, тим міцніший прут. Це відбувається завдяки додаванню легуючих речовин у метал. Сплав можуть збагачувати вуглецем, хромом та навіть титаном. Всі ці домішки впливають на міцність, зварюваність, супротив до корозії, а також на область застосування прутів.

Типи арматури та сфера застосування

Арматура виготовляється як методом холодного прокату, так і гарячим методом. До гарячекатаної арматури відноситься 2 види: гладка (або кругла) та рифлена (з насічками). Обидва види виробляються завдяки прокату через спеціальні стани та мають свої плюси:

  • До переваг круглої арматури варто віднести її невелику масу та гарну міцність. Завдяки своїй структурі гладкий прут чудово монтується до великих конструкції та укріплює місця розтягування. З цих прутів виготовляють каркаси для павільйонів, сітки, сходи, різноманітні вироби для ландшафтного дизайну та навіть садовий інвентар.
  • Прутки з насічками мають краще зчеплення з бетоном та частіше використовуються при формуванні фундаменту або для арматурного поясу.

Як вибрати необхідний клас арматури для будівництва?

Сталь, яка має у складі низький рівень вуглецю використовується для зведення негабаритних споруд, вона легко ріжеться та добре зварюється. Якщо рівень вуглецю більший, то така арматура здатна витримувати високу напругу та використовується при будівництві споруд спеціального призначення, наприклад хмарочосів, мостів або естакад. Арматура марки А800 або А1000 зазвичай виробляється під замовлення.

Додавання хімічних елементів у сплав

Додавання хімічних елементів у сплав (наприклад алюмінію або хрому) робить вироби більш стійкими до корозії. Така арматура актуальна при будівництві причалів, мостів, електростанцій та інших будівель, що споруджуються в місцях з підвищеним вмістом вологи. Метою внесення хімічних речовин є:

  • зниження розширення металу при впливі тепла;
  • захист металоконструкції від негативного впливу агресивних середовищ.

Залежно від того, де планується використовувати арматуру, в сталь можуть додаватися й інші хімічні елементи. Цим арматурний сплав сталі й відрізняють від металу, який використовується при виробництві інших будівельних матеріалів. 

Джерело