Клюєшь з руки — відпрацьовуй корм

«Поелику лесники — должность зело воровская, жалованье им можно не платить».
Петр І.

«Юрий Никифорович Роженко — первый руководитель города, профессионально выполняющий свою работу» — вихваляв голову секретар міської ради Анатолій Гомозов у газеті «Знамя индустрии» № 8 від 31.01.2008 р. Начальниця КП «ЖЕК №6» О.Шевченко як у воду дивилась, і в цій же газеті №51 від 30.06.2005 р. передбачила: «Ещё хочу отметить незаангажованность Анатолия Ермолаевича, присущее ему чувство юмора». Вона мала рацію. Особливо щодо почуття гумору.

Гомозов забув похвалити міського голову, що він любить діточок, особливо з бідних сімей, як Ленін, про якого розповідали: «…бывало, поймает утром десяток и гладит по головкам, пока его не позовут обедать...».

В своїй передвиборчій листівці Анатолій Гомозов писав: «…родители научили его нескольким правилам жизни: «Не лги ни богу, ни людям, ни себе». Правда, Бог чомусь з маленької літери. Це, звичайно, для нього дрібниця, але нічого дивного нема. Комуністи завжди писали Бог з маленької, а партія з великої. Дуже мені сподобалось у цій листівці таке: «ему больно видеть неискренность». Мені також. А кінцівка символічна: «Но хозяином в нашем городе, в нашей судьбе Гомозов без нас не станет». Не став. Хоча, люди вважають, що хрін від редьки не солодший.

«Знамя индустрии» № 8 від 31.01.2008 р. повідомила, що було проведено голосування серед глядачів «Скіф-2»: «Считаете ли вы, что депутаты городского совета выполняют свои обещания?» Из дозвонившихся 421 человека, - 210 сказали «да». Щодо тих, які сказали «ні», - газета скромно промовчала. Промовчала і щодо того, як взагалі вдалося зателефонувати такій кількості дозвонювачів. Адже, якщо припустити, що кожний витратив на дзвінок 30 секунд, то голосування відбувалось 210 хвилин, або 3,5 години. А якщо не 30 секунд, а більше? Та й взагалі, навіщо нам 40 депутатів? Може впорались би і втрьох для голосування, за командою голови? «Скачи, враже, як пан скаже», тай по всьому! На сесіях, у кращому випадку, третина обранців відсутня. От, наприклад, захворів Голік, і «отряд не заметил потери бойца».

Радник міського голови Леонід Єфрємов озвучив цікаву інформацію щодо списків виборців («Провинция» №8 від 20.02.2008 р.): «Нужно убрать около 10 тысяч мёртвых душ». Отже, спираючись на цю інформацію офіційної особи, виборці можуть зробити такий невтішний висновок. Хоч і мертві, а проголосувати спромоглись. Відомо, яка партія одержала у нашому місті більшість голосів. Можна з великою імовірністю вважати, що ці «мертві душі» теж «проголосували» за партію регіонів. Я не стверджую, а лише припускаю, що вибо­ри були сфальсифіковані. Отже, виборець може запідозрити, що більша частина місцевих депутатів, а може й усі, фальшиві. Звідси випливає можлива нелегітимність усієї місцевої ради. І це має своїм наслідком, незаконність усіх прийнятих цією радою і її виконкомом рішень. Звичайно, тільки суд може визнати вибори, як сфальсифіковані. Але моральна недовіра людей тепер з’явилась, і від цього нема куди подітись.

А перелому у нашому житті не відбудеться доти, поки ми, люди, не зрозуміємо, що ініціатива обирати правила і схеми життя належить громаді, а не місцевому божку, котрий правдами і неправдами всівся у жадане крісло. Потрібно нарешті зрозуміти, що голова міста має бути лідером, поводирем громади, а не «начальником». Цей лідер повинен обов’язково відповідати за сумою якостей своїй посаді. Ясна річ, такий поворот ситуації дечого вимагає і від громадян, багато яких, чого гріха таїти, впало у летаргію. Правило тут просте. Кожному потрібно згадати, що він громадянин незалежної європейської держави. В цьому нам поталанило. Тож не закриваймося фіранками на вікнах. Встанемо з дивану і озирнемося довкола. Придивимось, скільки непорядку розвелося?! І ці звалища чекають саме нашої появи, бо та влада, яку ми «обрали», нам не помічниця.

«…Нині державні органи… намагаються діяти всупереч інтересам людей, і однією з причин такої ситуації є тотальне ураження корупцією. Можна навести приклади з місць, де влада утаємничує прийняття рішень з відведення земельних ділянок для будівництва, ігноруючи при цьому екологічні норми та думку громади. Грошей, отриманих внаслідок проведення кількох відкритих аукціонів з продажу ласих шматочків землі, цілком вистачило б на фінансування будівництва соціального житла і вивезення сміття, у якому громада вже задихається. Але «відкоти» з багатьма нулями розкладаються по кишенях за передачу під забудову територій сквериків та дитмайданчиків. Бідність є наслідком і одночасно причиною корупції. В очах світу Україна має сумнівну репутацію корумпованої держави. На засідання органів місцевого самоврядування не допускається преса, коли розглядаються чутливі питання щодо розподілу земельних ділянок». (Володимир Мозговий, член Громадської Ради по боротьбі з корупцією при РНБО України. «Урядовий Кур’єр» №25 від 8.02.2008 р.).

 Не випадково Л.Кравчук торік зробив висновок, що влада сприймається людьми, як ворожа народу сила. Можливо вже настав час створити товариство захисту городян від турбот такої влади?

«Місто перетворюється на бетонні джунглі, причому робиться це за рахунок переущільнення існуючої забудови, не обтяжуючи себе про розвиток комунального господарства. Інженерні мережі працюють на межі можливого, легковики запрудили вже тротуари, загазованість у багато разів перевищує середню по країні. І все це відбувається на тлі бездіяльності органів містобудування і повної залежності головних архітекторів від місцевої влади, відсутності контролю за дотриманням нормативів і систематичним шматуванням генпланів міст, неспроможності громадськості впливати на прийняття містобудівних рішень та якість забудови. На наші міста опускаються сутінки архітектурного хаосу і всевладдя грошей. У спадок від старої влади нам залишилось розбазарювання землі, яке набуло загрозливого характеру, без урахування містобудівних вимог, масова зміна цільового призначення земельних ділянок». («Урядовий Кур’єр» № 18 від 30.01.2008 р. Георгій Долженко).

Не зважаючи на таку ситуацію, А.Гомозов («Провинция» №11 від 12.03.2008 р.) бідкався: «Несовершенная процедура мешает продаже ряда земельных участков. Городу просто необходимо подготовить упрощённое положение о проведении аукционов по продаже земельных участков, которое бы дало возможность проводить торги без специальной комиссии». Отакої! Хочеться, щоб взагалі була «своя рука — владика». Не вийде пане «спрощенецю»! Ще 22 лютого 2008 р. була затверджена Постанова Кабміну № 90, яка має таку назву: «Деякі питання проведення земельних аукціонів». В ній я не побачив зауваження, що вона не стосується нашого міста і конкретно Гомозова. Ця постанова адресована саме таким «спрощенцям для своїх» і «ускладненцям для інших». Ця постанова адресована усім гомозовим, щоб їм більше не кортіло тишком-нишком, без урахування громадських інтересів, продавати і надавати в оренду міську землю.

Отже, зовсім просто пояснити, чому в рейтингу корумпованості, опублікованому в 2007 році всесвітньою коаліцією з протидії корупції «Трансперенсі Інтернешил», серед 180 держав Україна посідає 118 місце.

ЯРОСЛАВ. [email protected]