О.Солонтай о виборах та їх закуліссі

Перед тим, як зайти до керівництва міста та обговорити проект “Бюджет, орієнтований на громаду”, в редакцію “Провінції” зайшов відомий експерт з політики, медійна фігура, один з керівників партії “Сила людей” (зараз він не голова - у березні перевибори — ред.) Олександр Солонтай. Ми не забарилися та взяли у нього коротеньке інтерв’ю. До речі — він пообіцяв нам після зустрічі з нашою владою поділитися своїм враженням.

— Тут багато людей вважають, що можна розслабитись, що Петро Порошенко вже виграв президентські вибори, бо конкуренти роздробилися. А то все кияни “бузять”.

— Для початку йому треба вийти у другий тур. Так, раздробилися на старті кампанії, але зараз йдуть консультаційні, об’єднавчі процеси. Та й, хоч 44 — багато кандидатів, але багато “вагковиків” й познімалося, чи не пішли на вибори (Вакарчук, Чумак, Рабинович та інші). Ще й опитування громадської думки говорить, що суспільство поки що не за Порошенко. Також у нього височенний антирейтинг. До березня (7.03 остаточно буде затверджено текст бюлетеню — ред.) дехто об’єднається. Вступ в кампанію Зеленського, який потягнув на себе негатив “проти всіх” і мобілізує людей на вибори, підвищує явку — не на користь П.Порошенко. Тимошенко, хоч і похитнулася від Зеленського, але не здається. Вона перекриває дорогу Порошенко, бо не забуває нагадувати його негативи. Ляшко, що підтримується Ахметовим, також негативу владі додає.

— Особисто Солонтай, як вважає — виграє Порошенко чи ні?

— Чесним, законним шляхом, вважаю, що ні.

— А що буде незаконне — малювати, вкидувати?

— Найбільша проблема цих виборів — не адміністративний ресурс. Хоча на Донеччині він відчувається тому, що дуже сильні традиції. Ця адміністративна вертикаль, підпорядкування бюджетників, масове голосування за мертвих душ — тут величезний фактор. Але, на справді, взагалі по країні — головним буде підкуп виборців. У опозиційних сил два варіанти вирішення цього: проковтнути та самим цім займатися, тоді Порошенко має шанс. Але є другий варіант — не давати своїм штабам, регіональним структурам, нікому робити за гроші вибори і всім боротися проти скупки. Тоді й влада не зможе купляти. Кожна акція по викриттю підкупу — псує Порошенко! Але, якщо купляють всі, то Порошенко виграє — в нього більше ресурсів.

— У нас на Донбасі нарешті за сто років, почалася реальна багатопартійність!

— Так, сюди, нарешті дійшла хвиля з Заходу України.

— Навіть регіонали розбилися на бойковців та вілкуловців. Це супер, вони “мочать” один одного. А коли ще Тимошенко, Гриценко, Порошенко та інші “мочать” один одного, не згадуючи Опповців, вони відходять у маргінали.

— Але це не знімає тут головну задачу — формування реальної демократії.

— Але питання — чи об’єднаються Бойко з Вилкулом?

— Якщо Москва реально хоче “прокотити” Порошенко, то вона має якимось чином знайти управу на Ахметова і заставити його об’єднатися з Медведчуком. Але поки що Порошенко з Ахметовим витягнули Вілкула, та перекривають дорогу Медведчуку, щоб витягнути Бойко. Якщо б Бойко був один — він би назбирав на Сході величезну купу голосів, не давав би використати тут адмінресурс. Але чи хоче це Ахмєтов? Він тепер як прозахідний олігарх, хоче не просто заробляти тут гроші, але й витрачати їх у Лондоні, ЄС, по всьому світу, а не опинитися “за порєбриком”. Я так розумію кінцевий вибір Ахмєтова. Або то є закручена гра Москви. Зараз він діє разом з Порошенко і це дає діючому Президенту шанс.

— Багато сил об’єднується з Гриценко.

— У нього є шанс потрапити у другий тур тільки за умов об’єднання з Садовим і Вакарчуком.

Партія “Сила Людей”, в якій я перебуваю, вирішила — якщо вони об’єднуються, то ми, безумовно, з ними. 7 березня — крайня дата. Дмитро Гнап тоді також об’єднається з ними.

— На Донеччині “свободівці” більше всіх віддавали себе заради України: загинув Дмитро Чернявський, більше тисячі їх було вбито на цій війні, катували наших Я.Маланчука, А.Попика, А.Лозу. Ну як можна не підтримати Р.Кошулинського?

— По перше — я сильно поважаю Руслана та вважаю його одним з прикладів наступного етапу еволюції української політики в більший професіоналізм. Коли людина не поєднує свою діяльність з бізнесом, акторством, дипломатією, громадською діяльністю. А коли людина більше спеціалізується як ідеологічний політик, займається державним служінням.

Але по друге — я сповідую не націоналістичну, а протилежну, демократичну ідеологію. Але емоційні відчуття від цієї людини та “Свободи” в мене такі ж самі, як і в тебе.

Спілкувався В.Березін.