Таємниці ритуального «лабіринту»...

Життя і смерть як дві частини нашого земного буття несподівано замінюють одне одного. Дуже важко не розгубитися, не впадати у відчай у таких ситуаціях. Але смерть близьких та родичів не може стати крапкою життя. Це має навчити нас не лише певної життєвої мудрості, але й зорієнтувати у тому, що і як діяти, аби не розгубитися у подібному ритуальному «лабіринті»…

Мій тесть, поховання якого зовсім неочікувано відбулося 31 січня, під час свого життя неодноразово переконував рідних та близьких не плакати, а триматися у душевному спокої, бо життя триває. Це не легке завдання. Отож, поговоримо про основні алгоритми дій та «підводні камені» ритуальної системи.

Якщо серед ваших родичів є люди поважного віку, то краще, про всяк випадок спокійно й доброзичливо обговорити, де вони би хотіли здійснити поховання. Не рідко багато людей бажають бути похованими поруч із родичами. Для цього варто завчасно пошукати вдома свідоцтво (або свідоцтва) про поховання, ще радянських років. Якщо з дати поховання родича минуло більше 20 років, то за наявності оригіналу документу маєте законні підстави здійснити поховання людини разом із родичами. (Якщо свідоцтво про смерть загублено, то можна в органі юстиції оформити дублікат. Автору у 2016-му в органі юстиції у Харкові вдалося безкоштовно отримати цей дублікат свідоцтва про смерть бабусі у 1984-му та потім поховати дідуся, за його волею, поруч з нею.) Важливо за наявності проблем із здоров’ям проходити літній людині медичне обстеження (хоча би раз на півроку), мати відповідну медичну картку із записами протягом тривалого періоду. Тоді за фактом настання смерті вдома достатньо викликати швидку допомогу або дільничного працівника поліції для оформлення довідки про смерть, і до моргу звертатися не доведеться.

Нюанси поховання

Із чого починати «ходіння» ритуальним «лабіринтом»? Усі дії слід починати з пошуку документів для кладовища. Має надійно зберігатися вдома у відомому місці свідоцтво про смерть родича (родичів померлого) та свідоцтво про поховання. Пізніше свідоцтво про смерть (щойно померлого) надається органом юстиції, можливе отримання документу агентом ритуальонї служби.

Де і коли похорони? Ці ключові запитання виникають так несподівано, що варто одразу зорієнтуватися ось у чому. Якщо це відбуватиметься у рідному місті, то рішенням міськради міське комунальне підприємство «Комунтранс» визначено ритуальною службою міста Костянтинівки. Ритуальна служба відповідно до покладених на неї завдань (серед іншого) зобов’язана: укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання; організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями тощо. Серед інших практичних завдань міської ритуальної служби є такі: забезпечувати функціонування місць поховань відповідно до Порядку утримання кладовищ м. Костянтинівки; безоплатно виділяти місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії); реєструвати поховання та перепоховання померлих у Книзі реєстрації поховань та перепоховань; видавати користувачу місця поховання свідоцтво про поховання; видавати на замовлення громадян довідки про наявність поховання померлого на кладовищі в зазначеному населеному пункті; реєструвати намогильні споруди в Книзі обліку намогильних споруд.

Необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення міста Костянтинівки (Перелік вимог) розроблено відповідно до профільного Закону. Відповідно до п.3 Переліку вимог на підставі свідоцтва про смерть Замовник (особа, що замовляє ці послуги) звертається до ритуальної служби м. Костянтинівки з приводу укладання відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання не пізніше ніж за 24 години до їх проведення. Укладання договору-замовлення на підпоховання померлого в родинну могилу проводиться на підставі свідоцтва про смерть померлого, згоди користувача місця родинного поховання, оригіналу свідоцтва про смерть чи свідоцтва про поховання першого похованого.

Для оформлення безоплатного поховання померлого (загиблого), що має особливі заслуги чи особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, і спорудження надгробка Замовник подає ритуальній службі свідоцтво про смерть померлого (загиблого), копію посвідчення, що підтверджує особливі заслуги чи особливі трудові заслуги перед Батьківщиною. Витрати на поховання зазначеної категорії померлих та спорудження надгробка здійснюються на підставі договорів-замовлень, підтверджених особами, що отримали права і пільги, шляхом перерахування коштів на рахунки відповідних органів, підприємств, установ та організацій за рахунок коштів державного бюджету.

Для організації безоплатного поховання померлого учасника бойових дій відповідно до Закону «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 — 1945 років» визначається перелік ритуальних послуг, необхідних для поховання цієї категорії померлих, оплата яких здійснюється за рахунок коштів міського бюджету. Для оформлення такого поховання Замовник подає ритуальній службі свідоцтво про смерть померлого, копію посвідчення, що підтверджує віднесення особи померлого до зазначеної категорії. (Докладніше читайте: «Положення про ритуальну службу міста Костянтинівки, за підписом Керуючого справами виконкому О.І. Журавльова; Договір про надання ритуальних послуг; «Необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації похованняі ритуального обслуговування населення міста Костянтинівки»; Порядок утримання кладовищ міста Костянтинівки konstrada.gov.ua› images› documents або зробіть письмовий запит на публічну інформацію до міськради та отримаєте тексти запитуваних документів).

Про всяк випадок зробіть копії усіх документів, які оформляєте, а також перевірте, щоби вам надали договір, чеки, квитанції про здійснену оплату ритуальних послуг. У разі порушень ваших прав можете письмово звернутися до управління комунального господарства Костянтинівської міськради, Держпродспоживслужби України та області.

Куди повідомити про померлого?

Якщо померла людина, яка мешкала у Костянтинівці, то слід звернутися до відділу реєстрації міськради для зняття особи з реєстрації місця проживання. Лише після цього підприємства-надавачі комунальних послуг перестануть робити щомісячні нарахування. Для мешканців приватного сектору треба надати в оригіналі домову книгу та свідоцтво про смерть, а для жителів багатоквартирних будинків слід надати оригінал свідоцтва про смерть паспортисту ЖЕКу. Далі варто протягом наступних днів надати копії свідоцтва про смерть (можна надіслати електронною поштою) надавачам комунальних послуг. (Особливо візьміть під контроль газових монополістів.) Ще заплануйте час, щоби прибути до підрозділу соцзахисту, якщо на померлу особу було оформлено субсидію. Там надайте копію свідоцтва про смерть. Якщо це сталося наприкінці місяця (скажімо у нашому випадку 30 січня), людині ще перерахують кошти на картку «Ощадбанку» для оплати житлової субсидії. У самі ж банківські установи можете не поспішати повідомляти, бо відповідну інформацію і без вас передадуть їм держоргани (так звані «списки померлих»). Адже потім можуть заблокувати банківську картку і отримати залишки коштів спадкоємець зможе лише після прийняття спадщини через 6 місяців за нормами Цивільного Кодексу після візитів до нотаріуса.

Поховання в Україні: Закон один для всіх…

Як переконався автор із власного життєвого досвіду, коли для поховання родича довелося терміново їхати до іншого міста України, найскладнішим є територіальна віддаленість різних контор та обмеженість у часі. Якщо ж вам доведеться терміново їхати до іншого міста, регіону України, для участі (допомоги) у похованні родича, друга, то варто звернути увагу на основні норми законодавства, єдиного для усієї країни та деякі практичні аспекти його втілення у життя. Нерідко ритуальні служби, користуючись цілком зрозумілою емоційною пригніченістю клієнта (як це сталося в обласному й чисельно не великому, порівняно із Донецьком, Дніпром чи Харковом місті Суми) пробують нав’язати вам зайві послуги, без яких ви цілком можете обійтися. Нам почали погрожувати перенесенням поховання на інший день, мовляв не встигаєте усе оплатити? На нас хотіли заробити додатково 1800 грн. за винос за кілька метрів труни. Коли побачили, що ми не піддаємося маніпулюванню, то згодом заговорили по-іншому. Навіть без додаткової оплати зі мною проїхалась у таксі представниця ритуальної служби, щоб не загубитися в іншому місті та швидко оплатити копання ями (без цієї послуги не обійтися). Питання вирішилося швидко на користь клієнта. Варто знати: ви вправі не замовляти тих послуг, які можете виконати своїми силами.

Зверніть увагу на окремі норми Закону «Про поховання та похоронну справу». Усі громадяни мають право на поховання їхнього тіла та волевиявлення про належне ставлення до тіла після смерті. Таке волевиявлення може бути виражене у побажанні бути похованим у певному місці, за певними звичаями, поруч з певними раніше померлими чи бути підданим кремації. (ст.6). Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються такі документи: лікарське свідоцтво про смерть — закладом охорони здоров’я; свідоцтво про смерть та довідка про смерть — відділом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України. (ст.11 Закону)

Після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов’язання його поховати, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності — виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво. Це свідоцтво дає право його пред’явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов’язані з використанням місця поховання (ст.25 Закону, «Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг», затверджений Наказом Держжитлокомунгоспу України 19.11.2003 № 193; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1111-04).

Про державні соціальні виплати

Будь-яка довірена особа може звернутися до органу ПФУ із оригіналами свідоцтва про смерть, витягу (виданого органом юстиції), паспортом, ідентифікаційним кодом заявника для отримання 2 пенсій померлого. Можливі й інші випадки. Скажімо, що робити у разі смерті особи, яка не досягла пенсійного віку та на момент смерті не працювала, не перебувала на службі, не зареєстрована у центрі зайнятості як безробітна, або у випадку смерті особи, яка не має права на отримання пенсії або державної соціальної допомоги; чи у разі смерті особи, яка мала право на призначення пенсії або державної соцдопомоги, але за життя таким правом не скористалася? Тоді треба звернутися до відповідної місцевої ради. Допомога на поховання померлої особи з числа визначених у пункті 1 цього Порядку, надається за останнім місцем її проживання з коштів місцевого бюджету на підставі заяви, паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, та довідки про смерть у розмірі, встановленому органом місцевого самоврядування виходячи з вартості ритуальних послуг. Допомога на поховання надається в день звернення протягом шести місяців після смерті особи у розмірі, встановленому на день смерті. («Порядок надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого», затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 99; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/99-2007-%D0%BF)

Леонід Гапєєв, юрист.

Comments

Публикация интересно-познавательна.

Но как следует из практики - СМЕРТЬ, ЭТО БИЗНЕС..

А в этом бизнесе уже все поделено и есть четкие правила, не всегда согласующимися с Законом.