Декриміналізація по-європейські

Виконання Костянтинівським міськрайонним відділом кримінально-виконавчої інспекції Управління Державної пенітенціарної служби України Закона України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції» № 746-VII від 21.02.2014 р.

Поширення в Україні європейських цінностей та побудова на її теренах правової держави неможливі без належного правового поля, яке б відповідало основоположним принципам демократії. У той же час вітчизняне кримінальне законодавство містить окремі положення, які, становлячи правову базу протидії злочинності, одночасно несуть в собі загрозу використання їх для легітимації політичних переслідувань. Яскравим прикладом цього є стаття 365 КК (Перевищення влади або службового становища).

Також є ще стаття 364 КК (Зловживання службовим становищем), за якою у 2012 році було порушено більше 2000 кримінальних справ, і яка так само як і стаття 365 дозволяє не лише притягати до відповідальності тих, хто нажився на державній казні.

Таким чином, очевидним є те, що ці норми потребують удосконалення – стаття 365 має бути поширена лише на правоохоронців, а саме тих, хто й сьогодні становить 99% суб’єктів цього злочину. У свою чергу, стаття 364 має бути стримуючим фактором для тих, хто має на меті отримати неправомірну вигоду внаслідок зловживання своїм службовим становищем. Треба відмовитися від притягнення до відповідальності за зловживання, яке не принесло незаконної користі і не мало тяжких наслідків, а лише сприяло задоволенню «інших особистих інтересів». Одже це формулювання дозволяє вважати злочином будь-який свідомий крок будь-якого посадовця. Саме в такому напрямку Україна має рухатися і відповідно до своїх зобов’язань перед світовим співтовариством.

У зв’язку з цим  21 лютого 2014 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Кримінального та  Кримінально-процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції» № 746-VII, який набрав чинності 27 лютого поточного року, з моменту його опублікування в газеті Верховної Ради України. У Костянтинівському міськрайонному відділі кримінально-виконавчої інспекції Управління Державної пенітенціарної служби України формально під дію цього закону підпадає чотири особи, які були засуджені за діяння, караність яких усувається цим Законом. Питання про таке звільнення буде вирішуватися судом в порядку, передбаченому Кримінально-процесуальним кодексом.

На теперішній час Костянтинівським МРВ КВІ  УДПтС України підготовлені подання щодо вище вказаної кількості засуджених для направлення до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області, для приведення у відповідність до діючого законодавства.

С.В. Абрамов, заст. начальника Костянтинівського МРВ КВІ УДПтС України в Донецькій області, капітан внутрішньої служби.

Від редакції

Як повідомив С.Абрамов, більш докладну інформацію щодо реабілітованих за вказаною статтею засуджених, наші читачі зможуть дізнатися одразу після розгляду їх справ у Костянтинівському міськрайонному суді.