Чому витрати на патріотичне виховання – це «гроші на вітер»?

Всі ми розуміємо, що кожна людина має свій шлях до України, як до Бога. Що ми ніколи не будемо уподобатися тієї пресованої та насильницької антиукраїнізації, яка зараз примусово йде на наших захоплених територіях.

Подивіться, яка у нас в цьому демократія та плюралізм: на українському телебаченні превалюють канали медведчуків та ахметових, де спокійно виступають відверті вороги України, також превалює московська церква, в багатьох школах та закладах культури працюють та "впихують" дітям та молоді свої «принципи» відверті колаборанти, а основне – вибори. Якщо головним підсумком «жебрівського періоду» на Донеччині стала всеохоплююча перемога антиукраїнських сил на президентських та парламентських виборах-2019, то на цьогорічних місцевих й «до бабці не ходи» — ригі, які грають на антиукраїнських настроях вже, практично перемогли. І це головний показник, індикатор роботи ОДА та Держави по укріпленню України (саме так, а не аморфним «патріотичним вихованням» це треба називати).

Невже це непомітно для влади? Схоже так, бо на листа стурбованих такою ситуацією громадських організацій Донеччини (Товариство ім.О.Тихого, «Пласт», «Твоє нове місто», «МАМА-86», «Бахмат», «Енеїда», «Лібері Лібераті») голова обласної військово-цивільної адміністрації П.Кириленко відповів (чи відмазався?) спеціальним збором 7 лютого Координаційної ради з питань патріотичного виховання. На яку він сам, ясна річ, не прийшов, а прислав свою заступницю, яка всіх привітала та, звісне, теж пішла.

В листі до ОДА від цих організацій вони написали:

«На жаль, ми бачимо, що для державників це не стало проблемою програш на виборах українських сил, вони закрили на це очі та зробили вигляд, що нічого не скоїлося. СКОЇЛОСЯ — 5 РОКІВ ТУТ У ПАТРІОТИЧНІЙ РОБОТІ (НЕ ТІЛЬКИ СЕРЕД ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ) ПРОЙШЛИ ДАРЕМНО! Починаючи з Кіхтенко нас не чули та не хочуть чути. Тепер ми звертаємося до Вас, може почуєте Ви, чи, хоча б не будете говорити, що Вам не надавали пропозицій:

1. В кожному місті, районі, ОТГ треба зробити постійнодіючи координаційні наради по укріпленню України. Причому, щоб головну роль в них грали не минулі регіонали, чи сучасні до них пристосуванці, а, перш за все — учасники Майданів, АТО, ООС (як ми).

2. Ми шоковані від того, як, вже при Вас на патріотичне виховання розтринькуються бюджетні кошти. Наприклад, 12 млн грн. з еко-фонду було використано на сумнівну програму «Стежками країни», згідно з якою маленька купка дітей відвідала Буковель та інші "вкрай важливі" місця країни. Ми порахували, що на поїздки і на екскурсії по яскравій українській Донеччині, всіх школярів Костянтинівського району, двічі на рік радіусом до 100 км — вистачило б всього 250 тис грн.! Тобто, ми пропонуємо зробити системні екскурсії всіх школярів по всім природним та українським родзинкам нашого краю. Частку будуть відшкодовувати батьки, частку місцеві, а частку обласний бюджет. Головне, щоб це було системне та об’ємне!

3. Ми не знаємо, чи були Ви на Хортиці, але це абсолютна ганьба, що стежина туди майже "заросла". На наш погляд, треба зробити, щоби кожен школяр за період свого навчання у школі обов'язково побував та поклонився цій святій землі. Думаємо, що Ви також можете домовитися з керівництвом Запоріжжя та області, щоб екскурсії туди для донеччан були не такі дорогі.

4. Голові ОДА, як працівнику правоохоронних органів в минулому, зрозуміла роль патріотичного виховання серед правоохоронців і, перш за все, співробітників поліції. У нас є досвід такої співпраці і навчання (української мови, історії української Донеччини) і ми готові взяти участь у розробці та реалізації такої програми. Це стосується багатьох інших структур і, перш за все, військкоматів, контролюючих органів. Не треба забувати про суди та прокуратуру! Ви все ж таки й військова адміністрація – вас повинні почути.

5. Ми організуємо та допомагаємо проводити (ще до війни) багато патріотичних заходів — читання по видатних національних діячах О.Тихому, В.Гайворонському, М.Шаповалу, Званівське Різдво та інше. Проблема в тому, що тут потрібна системна робота та об'єднання всіх структур культури, освіти, екології. ДАВАЙТЕ СТВОРИМО КАЛЕНДАР ПОСТІЙНО-ДІЮЧИХ ПОДІЙ НА ДОНЕЧЧИНІ. Бо те, що робиться тут зараз — імітація розвитку та підтримки всього українського.

6. Кожне місто, район, ОТГ, повинні мати постійно-діючи екскурсійні маршрути — Краматорськ український, Бахмут український, Костянтинівка українська тощо. Щоб в перспективі діти самі приймали та проводили ці екскурсії одноліткам.

7. Створити Премію ім.О.Тихого, якою нагороджувати активістів за самовіддану працю по укріпленню України на Донеччині на громадських засадах (рівнятися на Д.Чернявського, В.Рибака, А. Мирошниченка).

8. Створити музей катівні українського супротиву у Дружківці.
Це невеличка частка наших пропозицій по укріпленню тут України. Якщо ви, як і ми вважаєте, що головним показником роботи в цьому керівництва області є голосування на виборах за проукраїнськи сили, то пропонуємо працювати разом. Давайте зустріньмося та обговоримо ситуацію та наші пропозиції. Бо, якось, у нас більшість працює, як і до війни та починає забувати, що ця гібридна війна йде, перш за все в головах Донеччан!».

На нараді, зібраної як відповідь на цього листа, багато чого розповідали і, перш за все, на що тратять і будуть витрачати державні кошти: акції «Земля – наш спільний дім», «Соціальна реклама», «Молода людина року», «Молода хвиля», «Ювілей 5-річчю створення Ліги майбутніх поліцейських», Святий Миколай та купа інших. Але хто проводить патріотичну роботу серед самих правоохоронців, вчителів, культпрацівників, держслужбовців? Хто розказує їм про наш корінний український край, що знають вони про місцевих запорожців, УНРівців, організації українських націоналістів, місцеві Майдани, Небесну сотню, Кіборгів та інше?

До речі, зараз очікується скорочення ОДА, тому, як вони говорять «70% своєї роботи вони делегують громадськім організаціям». Тому «протягають руки до співпраці». Але, таке враження, що вирватися з довоєнної «ригівської парадигми» (бо й виконавці ті ж самі) не можуть.

«Всі держслужбовці і хто працює по патріотичному вихованню повинні робити свою бюрократичну справу якісно, — сказав голова тов. ім. О.Тихого Є.Шаповалов. — Але головне, вони самі повинні бути патріотами. Це не машини...».

Всі учасники зустрічі погодилися, що треба розробити якісні показники, індикатори, по яких можна було б визначити патріотичну роботу (бо кількість поїздок по Україні вже не «стріляє»!). Але, у підсумку, громадськість ще раз наголосила: «Головний показник цієї роботи на Донеччині — 5% за Порошенка на виборах. Що може бути ще завеликим результатом для команди Зеленського, які продовжують йти шляхом імітування укріплення тут України!».

Чиновники сказали, що почули громадськість і пообіцяли відгук. Якщо вас цікавить ця робота — дзвоніть 067-972-44-86.