Якби свині крила, вона б і небо зрила

Цікаво було читати у 33 числі “Провинции” заперечення адміністрації УГГ і занадто агресивної Душко, на статтю Стещенко. Вони навіть не зрозуміли, що йдеться зовсім не про порушення інструкції. Я навіть не буду сперечатись щодо “Правил…” і не буду навіть дорікати, що восени ніхто не поспішає відновити тиск газу, і тим більше не поспішає виконати настанову “Правил…”: «зменшення розміру плати у разі погіршення якісних показників газу та зниження тиску газу».

Дуже зворушує, що міськгаз постачає газ не відключаючи, «без веерных отключений и почасовой подачи». Воістину, якби свині крила, вона б і небо зрила. Немає такої технологічної можливості, без наступних, дуже небезпечних наслідків. І не дай Боже, якби така можливість раптом з’явилась.

Мова про те, що використовуючи своє монопольне становище, міськгаз знущається з людей. Адже відома європейська норма, яка, до речі, записана і в наших законах, що людина, навіть засуджена за найстрашніший злочин, має право на людське до неї ставлення. Тим більш, не можна знущатись з людини, яка лише заборгувала гроші за газ.

Скоріше за все працівники місьгазу, навчені своїм керівником, просто насолоджуються своєю владою над людьми. Таке буває у будь-якому колективі, в школі, конторі чи на фабриці. За потуранням, або напучування керівника, знаходиться хтось сильніший, відчуваючи безкарність, постійно знущається з менших. І це продовжується доти, поки не знайдеться сміливець, котрий розквасить знущальникові пику. Тоді він стає тихий і лагідний. Більшість людей, звиклих до совєтських правил співіснування з начальством, позбавлені самоповаги. Вони не можуть протиставити нахабам свою гідність. У них не вистачає впевненості і знань.

Отже міськгаз впевнений у своїй правоті, і словами Душко попереджує: «…им придётся и походить и понервничать…». Адже не випадково вони замовчали слова жінки: «Почему нас без конца гоняют по кабинетам и требуют лишние деньги?» і коментар редакції: «Нечеловеческие препятствия и мытарства, устроенные Горгазом для пожилых людей, наводят на мысль, что может быть не для всех так?»

Звісно, права Душко, що були часи, коли за оприлюднення навіть припущення, що хтось хабарник, били, тільки не одразу. Спочатку, й за меншу провину, запроторювали до ГУЛАГу. І вже там били. Тих, хто сказав би хоча одне зневажливе слово про будь-яку державну установу, били набагато важчими предметами.

Щодо права міськгазу відрізати газ. Так, але тільки «у разі самовільного відновлення споживачем газопостачання здійснюється механічне від’єднання відводу газопроводу від діючого газопроводу». І тільки.

Пройшло десять років, коли газета «Киевские Ведомости» від 28.10.97 р. надрукувала статтю Ю. Мініна “Газовая война Павла Руденко”: “В июне Павел Руденко искал правду в кабинетах Верховной Рады и Кабмина. А в это время к нему домой пришла бригада «Горгаза» в сопровождении наряда милиции. Не обращая внимания на его дочь, которая не пускала незваных гостей во двор, они по огороду, через лук-петрушку, протянули шланги и автогеном отрезали газовую трубу. А сам Руденко пытается по-прежнему добиться правды, и за ним следит почти вся Константиновка. Ведь, по данным самого же местного Горгаза, 90 процентов населения города — как и Руденко — должны за газ.

Власти Константиновки оказались в тупике. Не исполнять волю правительства нельзя. Но обрезать газ всему городу — обречь его на бунт. Чиновничья смекалка подсказала выход, решили отключить тех, кто должен более 2000 гривен. Таких набралось для первого раза 47 человек. По улицам пошли наряды с автогеном наперевес. В поселке Новая Сантуриновка, где живет Руденко, отключили дом многодетной семьи, дом, где жила одинокая женщина с двумя детьми (ее, кстати, тогда не было — подрабатывала на прополке). Руденко, когда узнал в Киеве, как его дочери выкручивали руки, как топтали огород, побежал в Генеральную прокуратуру. От «Горгаза» правды не добиться, уверен пенсионер. Как-то летом не было воды в поселке. Люди не могли пользоваться колонками.

— Я обратился к начальнику «Горгаза» Владимиру Пазио, — говорит Руденко. — Мол, нужно колонку опечатать — чтобы меньше платить. Нет, говорят, только обрезать. Но это стоит денег, как и обратное подключение. Так ничего не добился.

...суд состоялся. Частных определений в адрес неправомерных действий правительства председатель горсуда Л.Божина не вынесла, и морального ущерба не определила. Зато, руководствуясь Конституцией, сочла действия управления газового хозяйства по прекращению подачи топлива истцу преждевременными — мол, нужно было «решить вопрос по взысканию задолженности в установленном законом порядке». А посему «Горгазу» предписано подключить дом Руденко».

Позаминулою зимою в кінці 2005 року, одному з абонентів, який не мав боргу за газ, довелось, за приписом міськгазу пережити планову повірку лічильника. Наївний споживач вважав, що згідно з “Правилами…” «періодична повірка лічильників газу, їх технічне обслуговування та пов’язаний з такою повіркою ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюються за рахунок газорозподільного підприємства».

Скільки ця процедура коштувала в гривнях, помовчу, бо гривні відновлюються, а здоров’я ні. Працівники з міськгазу знущались півтора місяця, бо лічильник трохи не вкладався у норму. Замість регулювання, а може й ремонту, вони змусили купувати новий лічильник. Проте, місцевої інструкції щодо процедур, які при цьому потрібно витримати, у міськгазі не виявилось. Уважно вислухавши цього абонента, я, переймаючись добрими намірами, записав ці процедури, як інструкцію. Цю інструкцію оприлюднила газета “Остров” у №44 від 30.11.05 р. Видрукувати і повісити цю інструкцію у міськгазі не спромоглись, хоча вона точно відповідає тим настановам, які вимагаються усно. Мені відомо, що в міськгазі це число “Острова” читали. Проте, вони, мабуть вважають, що краще користуватись неписаними правилами.

І це буде продовжуватись доти, поки хтось, озброєний Конституцією і законами, не розквасить нахабі пику, звісно, у переносному значенні.

ЯРОСЛАВ. [email protected]ІНСТРУКЦІЯ для працівників Управління газового господарства м. Костянтинівки


Людина, її життя i здоров’я, честь i гiднiсть,
недоторканнiсть i безпека визнаються в Українi найвищою соцiальною цiннiстю.
Стаття 3. Конституція України

1. Якщо до Вас звернулась стара людина (пенсіонер) у суботу, або в неділю, відправте її додому, попередньо роз’яснивши, що у ці дні приходити і стояти у черзі дозволено тільки працюючим. Якщо пенсіонер опирається, викличте охорону.

2. Якщо збирається велика черга, не пускайте їх у приміщення. Якщо будуть нарікання на холод, не звертайте уваги, можна хіба що порадити наступного разу одягтися тепліше. Якщо хтось опирається, викличте охорону.

3. Якщо Вас викликали зняти пломбу з котла навіть 15 жовтня, нараховуйте оплату, нібито котел працював з 1 жовтня.

4. Якщо зняли пломбу з котла, або з іншого газового обладнання акта не складайте, щоб споживачеві можна було нараховувати плату з будь-якого часу. Не потрібно споживачеві розповідати про пункт №27 Правил надання населенню послуг з газопостачання, в якому зазначено: «У разi, коли замiсть тимчасово вилученого лiчильника газу неможливо встановити iнший лiчильник, газовi прилади i пристрої споживача тимчасово пiдключаються до системи газопостачання без лiчильника, про що представниками газотранспортної органiзацiї складається вiдповiдний акт у двох примiрниках, один з яких залишається у споживача».

5. Ніколи не треба мати резервні лічильники. Це буде надто добре для споживача. Уявіть, прийшли, зняли лічильник, поставили інший, склали акт і все. В цьому випадку споживач не матиме жодного клопоту. А нам це не потрібно, нехай побігає — це корисно для здоров’я.

6. Якщо Ви зняли лічильник, то не несіть його на перевірку. Нехай сам споживач приносить, або привозить цей лічильник, не балуйте споживача.

7. З настанням прохолодної погоди з кінця серпня не кваптеся регулювати тиск у ГРП. Деякі споживачі, особливо ті, що не мають лічильників газу, а мають маленьких дітей, починають включати опалення. За низького тиску газу у них не тільки котли не зможуть нагріти воду у батареях, а й навіть не будуть включатись. Не зможуть включатись і колонки. Це додаткова економія газу. Зважте на те, що у розрахунку плати за котли врахований достатній тиск газу.

8. Нікому із споживачів не розповідайте, що існує пункт №32 Правил надання населенню послуг з газопостачання, в якому зазначено: «Газопостачальна органiзацiя зобов’язана: забезпечити безперервне постачання газу з вiдповiдними якiсними показниками в порядку, передбаченому договором». Тому у договорі із споживачем не зазначайте які якісні показники маєте забезпечити.

9. Не треба поспішати повертати гроші, що споживач заплатив помилково. Нехай полежать на нашому рахунку, може там і залишаться.

10. Не потрібно розповідати споживачеві, що в Правилах існує пункт №33: «Газотранспортна органiзацiя зобов’язана надавати послуги з технiчного обслуговування газових приладiв i пристроїв, лiчильникiв газу за заявкою споживача; забезпечувати своєчасну планову повiрку та здiйснювати ремонт лiчильникiв газу». Тому, якщо лічильник справний, а тільки не вкладається у норму, то регулювати його не потрібно. Нехай споживач купує інший, і не аби який, а той, що ви порекомендуєте і у того, в кого ви порекомендуєте. А якщо лічильник несправний — то взагалі не потрібно вести розмови про ремонт, згідно із Правилами. Нехай купує новий і зайвого не балакає. За той лічильник, що у Вас працював, запропонуйте не більш ніж 10 гривень.

11. Майте на увазі, що ви, як газопостачальна організація, є монополіст і звернутись споживачеві до іншого неможливо. Будь-яке знущання споживач стерпить. Тому тримайте в секреті пункт №36 Правил: «Газопостачальна та газотранспортна органiзацiї несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз порушення вимог цих Правил і постачання споживачевi газу, якiснi показники та тиск якого не вiдповiдають вимогам нормативних документiв».

12. Якщо ви видаєте довідку про заборгованість, то враховуйте борг, якщо він існує, навіть від заснування міста. Не потрібно розповідати споживачеві про статтю №257 Цивiльного кодексу України: «Загальна позовна давнiсть встановлюється тривалiстю у три роки». Якщо боргу немає, все одно треба його споживачеві повідомити. Тепер, коли борг можна оплатити віртуальними грошима з ощадкнижок, споживач не буде сперечатись і заплатить.

13. Якщо при внесенні у комп’ютер виявлена помилка на нашу користь, сперечайтесь із споживачем, вимагайте приносити різні довідки. Якщо нарахована сплата за газ не враховує субсидії, за будь-який час, знову ж таки не зважайте на статтю №257 Цивільного кодексу і вимагайте від споживача з’ясовувати стосунки з відділом субсидій. Навіть телефонувати у відділ субсидій не потрібно, можливо, там нічого не знайдуть. Споживач стомиться і сплатить неіснуючий борг.

14. Не встановлюйте новий або знятий на повірку лічильник, поки споживач не сплатить весь борг, який йому нарахований. Якщо у нього немає грошей, нехай сидить без лічильника, бо без нього надходитиме більше грошей на наш рахунок ніж з ним.

15. Якщо споживач просить запломбувати колонку, щоб за неї не сплачувати, бо води все одно немає, потрібно відмовити. У цьому випадку необхідно споживачеві запропонувати відрізати колонку, звичайно за гроші. Підключати теж не безплатно. Чи є вода, чи її немає, за колонку гроші потрібно нараховувати.

16. Якщо вас викликали для будь-якої газової справи, не призначайте точно час. Кажіть, щоб очікували протягом дня. Нехай споживач цього дня полишить всі справи, не ходить на роботу, нехай чекає цілий день.

17. Якщо прийшли встановити лічильник після повірки, то одразу не встановлюйте. Нехай споживач покаже довідку, що він пройшов додаткове навчання, щоб користуватись газом. Не встановлюйте лічильник, а якщо встановили, не пломбуйте, нехай побігає.

Ця інструкція не виявлена в надрукованому варіанті, але всі зазначені в ній правила виконуються працівниками газового господарства дуже сумлінно.

ЯРОСЛАВ. «Остров» №44 від 30.11.05

Comments

Ярослав, идите в мэры, я буду за Вас.

инструкция как довести абонента до белого каления и избавиться от оного посредством помещения последнего в дом для умолишонньІх.