Лебеді залишаються зимувати у нас

Пам’ятаєте, минулої зими ми писали, що на Клебан-Бикському водосховищі залишилась велика зграя лебедів-шипунів? Це було неймовірне видовище! Ми насолоджувались ним та задавали собі питання: «Чому лебеді залишились в холодній Україні замість того, щоб полетіти у теплу Африку?».

За припущеннями наукового відділу регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» птахи залишились тому, що тут є достатні умови для зимівлі: водойма з незамерзлою водою та добра кормова база.

Всі природні процеси направлені на мінімізацію енерговитрат. Тому при достатніх умовах птахи краще залишаться, ніж будуть долати відстань в тисячі кілометрів.

Наразі ми знову спостерігаємо лебедів на водосховищі  Клебан-Бик та прилеглих міських водоймах (бачили невеличкі зграї на 1 ставі, Шламику, Шанхаї, Торці).

Швидше за все, вони знову злітаються на зимівлю у вже знайому та зручну місцину. Мабуть птахи знають, що зима буде м’якою і лебедям вигідніше залишитись тут.

Чи звикнуть лебеді-шипуни зимувати на Клебан-Бикськом водосховищі, чи будуть орієнтуватись на погодні умови – побачимо після декількох років спостережень. Поки висновки робити зарано.

Але важливо зазначити, якщо побачили десь лебедів, то без нагальної потреби годувати їх не треба. Інакше птахи швидко звикнуть до легкої здобичі і не будуть шукати собі їжу.

Допомога лебедям потрібна тільки в одному випадку: коли водойма повністю вкрилась кригою і вони не можуть плавати і самостійно годуватись.

Тоді необхідно розбивати кригу і, якщо є потреба, підгодувати птахів зерном, кукурудзою, тощо. Та не хлібом!

Лебеді достатньо пристосовані до життя у дикій природі. Не робіть їх ручними.

Галина Семенихина, біолог РЛП “Клебан-Бик”.