Доступні ліки за рецептом: скільки костянтинівців їх отримують та коли аспірин видаватимуть безоплатно

Катерині Довгій 92 роки. Жінка користується державною програмою “Доступні ліки”. Щомісяця сімейна лікарка виписує їй рецепт, за яким старенькій відпускають таблетки для лікування підвищеного тиску.

“Двічі на день я маю пити ліки від тиску. Виходить 60 таблеток на місяць. Мій сімейний лікар виписує мені рецепт телефоном і я отримую смс-повідомлення. Я прошу доньку, вона йде з тим рецептом до аптеки, там отримую свої таблетки безкоштовно, нічого за них не доплачую. Для моєї пенсії це допомога”, - каже Катерина Петрівна.

Таких, як пані Катерина, у Костянтинівці 5 тисяч 900 жителів. У 2020 році ці люди скористалися державною програмою “Доступні ліки”.
Загалом у Костянтинівці 10 тисяч людей з хронічними хворобами.

Як це працює

Пацієнт приходить до свого сімейного лікаря. Якщо хвороба входить до переліку тих, які покриває програма, лікар виписує рецепт та вносить його до бази даних.

Зараз доступні ліки можна отримати для 264 найменувань лікарських препаратів. 85 з них – безкоштовні, решта – з частковою доплатою. Лікар виписує не конкретний препарат, а міжнародну непатентовану назву. Пацієнт сам обирає препарат, який йому обрати.

“Наприклад, лікар виписав рецепт на еналоприл. В аптеці пацієнт може обрати або вітчизняний препарат (як правило, без доплати), або імпортний з невеликою доплатою. Наказ НСЗУ регулює, яка це може бути доплата”, - каже директорка Костянтинівського ЦПМСД Тетяна Шишимарєва.

У 2019 році лікарі Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) виписали понад 30 тисяч рецептів, у 2020 році – 44 тисячі. Таке зростання пов’язують як з підвищенням довіри до програми, так і з економічними складниками. Рецепти виписують на період від 30 до 90 днів.

Новий рецепт людина може отримати не раніше, ніж за кілька днів до завершення попереднього.

“Умовно, кожен пацієнт отримав майже вісім рецептів. Ті, хто має цукровий діабет, серцево-судинні захворювання чи бронхіальну астму, можуть звернутися до свого сімейного лікаря за рецептом. Люди стали більше звертатися до нас. Також час від часу до програми додаються нові препарати. Це збільшує коло людей, зацікавлених у безкоштовних ліках”, - говорить заступниця директора Костянтинівського ЦПМСД Ольга Яковлєва.

З 2019 року аптеки, які уклали договори з Національною службою здоров’я України, отримують відшкодування за продаж таких ліків від держави. Таких аптек у Костянтинівці 11. Вони розташовані у різних мікрорайонах міста, частіше у центрі та на Нульовому. Але на Червоному, Сантуринівці, Новоселівці – жодної. Бо тут в принципі аптек немає. На Центральному ринку аптека є, але вона не уклала угоду з НСЗУ на такий відпуск ліків за рецептами.

Найбільше у жителів міста попит має аптека № 230 (біля залізничного вокзалу). Торік за послугою “Доступні ліки” жителі звернулися туди понад 17 тисяч разів. В інших аптеках відпустили від 1 тисячі до 4 тисяч рецептів.

З переліком аптек, у яких відпускають ліки за програмою “Доступні ліки”, можна ознайомитися на сайті НСЗУ https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map або спитати у свого сімейного лікаря.

Отримати ліки за рецептом можна у будь-якій аптеці іншого міста, яка працює за цією програмою.

Перспектива

Постановою Кабміну перелік препаратів з січня 2021 року збільшили на три позиції. До списку потратив аспірин. Лікарі виписують його пацієнтам для лікування серцево-судинних захворювань. Також додали препарат для профілактики тромбозів - варфарін. Лікарі прогнозують, що кількість охочих придбати такі ліки за рецептом, може зрости. Найближчим часом ці препарати можна буде отримати безкоштовно за рецептами.

Станом на січень 2021 року в Україні програмою “Доступні ліки” користуються понад 2,4 мільйона українців. Ця програма працює в Україні з 2017 року.

Доступні ліки. Як отримати електронний рецепт

- піцієнт приходить на прийом до лікаря, з яким підписана декларація
- пацієнт та лікар перевіряють, чи номер мобільного телефону у декларації є актуальним
- лікар виписує рецепт в системі
- на мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці
- лікар може роздрукувати пацієнту консультаційний висновок з призначеннями (ліків), номером рецепту та кодом підтвердження

Авторка – Наталія Олександрова

Проєкт “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.