Науковці-історики звітують: У КОНСТАСІ ВСЕ «НАЙ», ТОЖ ТАК НАДАЛІ БУДЕ ХАЙ!

Традиції - понад усе, а популяризація наукових досягнень – свята справа, тому ми пропонуємо громаді невеличкий звіт з тим позитивним, що відбулося останнім часом у науковому житті регіону Костянтинівки.

Перш за все, треба підкреслити важливість події, яка вже була анонсована істориком І.Брєдіхіним – Костянтинівка отримала тверду дату виникнення перших поселень Козацької доби в її сучасних адміністративних межах.

Важливу та надцікаву знахідку, яка є твердим історичним документом здійснено археологом В.Цимідановим (на жаль, померлим у 2019 році) на південній околиці міста, при проведенні рятівних досліджень майже повністю зруйнованого під час виконання гідромеліоративних робот за період СРСР багатошарового археологічного пункту. Це - місце розташування невеличкої будівлі з опалювальною спорудою – знайдено пропечену глину та каміння з залишками керамічного посуду та побутового краму. І головне – монета часів Катерини (зазначимо, що монети, так би мовити, «закривають» комплекси і зазвичай є достатньо надійним хронологічним маркером. Це на кшталт події, яку ми можемо спостерігати зараз – СРСР вже нема і той, хто знайде серед сучасних руїн металеві гроші того періоду при відсутності більш пізнього компоненту – зрозуміє, що будівлю використовували за радянські часи і вона зруйнована у перехідний час). Отже – це друга половина 18-го сторіччя і, звісно, мова не йде про заснування безпосередньо міста (принаймні поки що), але з огляду на присутність поруч з Костянтинівкою міст – фортець Тор (Слов’янськ) і Бахмут, настільки рання дата є неочікуваною - вважалося, що залишки стаціонарного житла віком понад 200 років у нас навряд чи будуть знайдені.

Археолог, начальник сектору охорони пам'яток археології, історії та культури Донецького обласного краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Віталій Владиславович Циміданов на розкопках у с.Кіндратівка. Вклад його у розвиток історічної та архелогічної науки нашого краю незрівнянний. На жаль, його не стало у лютому 2019 році. Світла пам’ять.

Окрім артефактів 18-го сторіччя знайдено верстви з артефактами Бронзової доби (зрубна культура), неоліту та верхнього палеоліту. Матеріали розкопок вже опубліковано обласним краєзнавчим музеєм у м.Краматорськ. Артефакти 18-го сторіччя після наукової обробки та реставрації будуть передані до краєзнавчого музею Костянтинівки, де ми пропонуємо створити з ними окремий стенд. При бажанні громади та міської влади дослідження археологічної пам’ятки, якій, до речі, загрожує повна руйнація, можна продовжити.

Надвисоку наукову значимість та мегаактуальність з огляду впливу на формування наших уявлень про взаємозв’язок природних явищ та розвитку людства мають комплексні дослідження, що протягом останніх років тривають у південно–західній частині міста. Науковий проект здійснюється фахівцями довоєнного Донецького обласного краєзнавчого музею, Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича та Східноукраїнського товариства охорони історії та культури. Об’єктом досліджень є унікальний прошарок уламкового матеріалу, що містить фрагментовані фауністичні рештки та знаряддя первісної людини. Деякі висновки опубліковано в цьому році (ЕМІНАК №29 (1)).

Головне – у місті Костянтинівка знайдено археологічну пам’ятку ашельського віку – 600 тисяч років (!) - визначення археолога Ю.Коваля (ДОКМ) та професора з палеогеографії Н.Герасименко (КНУ ім. Т.Г.Шевченка), що є найдавнішою з відомих на Сході України станом на сьогодні.

За карантинних обмежень польові дослідження в цьому році не відбулися, але більше часу було приділено камеральній обробці вже наявних матеріалів. І – вуаля, сюрприз! За визначенням професора з геоморфології та палеозоології Т.Рідуша (ЧНУ ім. Ю.Федьковича) рештки мамонта, що знайдені під час досліджень, віднесено до тираспільського фаунистичного комплексу, а це 1 (один) мільйон років! Матеріали досліджень наразі зберігаються в ДОКМ у м. Краматорськ, зуби велетня, що володарював на цих просторах експонуються. Без перебільшення – міжнародний рівень значущості отриманих результатів зумовлено високим ступенем їх прикладного значення: за отриманими даними стають зрозумілими напрямки інвестування для запобігання повторення древньої катастрофи, свідчення якої лежить в буквальному сенсі у нас під ногами. Це дослідження має 100 відсотково новаторський характер і відкриває шлях до розуміння алгоритму пошуку залишків світу та людей, що існували до планетарної катастрофи, яка можливо стала прообразом Всесвітнього Потопу. Вже є свідчення і про можливе існування льодовика (уявіть!) прямо тут і відносно недавно… І знайдено об’єкти, що можливо є знаряддями праці найпервіснішої людини Олдуванської доби… І все це на теренах нашого міста!!!

Дослідження тривають, попереду багато роботи, але є гарний привід відпочити та поспілкуватися з близькими - Новий Рік! Тож, всіх з Новорічними святами! Мирного неба, творчої наснаги, сил та доброго у Новому Році!

О.Філіпов, ГО “Східноукраїнське товариство охорони історії та культури”.